21.2 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Λαύριο-Άρης 81-70: H χαραμάδα έγινε παράθυρο (pic, vids)

Αν η πορεία των τελευταίων δύο μηνών άνοιξε μία χαραμάδα αισιοδοξίας, το Λαύριο με τη νίκη που σημείωσε επί του Άρη με 81-70, άνοιξε ένα παράθυρο μέσα από το οποίο βλέπει καθαρά πια την παραμονή του στην Basket League. Η ομάδα της λαυρεωτικής ανέβηκε στις πέντε νίκες, «ξεκόλλησε» από την τετραπλή συνύπαρξη με τους υπόλοιπους της «ουράς» και περιμένει τα αποτελέσματα τους.

Πρόκειται για ένα αποτέλεσμα που μπορεί να θεωρηθεί για το Λαύριο «μισή παραμονή» και σε κάθε περίπτωση η καλύτερη «τονωτική ένεση» πριν από τους δύο, εκτός έδρας «τελικούς» που θα ακολουθήσουν το εξ αναβολής ματς της επόμενης Τρίτης (21/3, 19:15) με τον Ολυμπιακό. Αυτό γιατί θα ακολουθήσουν για την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη τα παιχνίδια με την Καρδίτσα και τον Ιωνικό εκτός έδρας, πριν υποδεχτεί τον Κολοσσό στην τελευταία αγωνιστική.

Για τον Άρη η τρίτη συνεχόμενη ήττα, μετά από εκείνες από το Περιστέρι και την Καρδίτσα, περιόρισε σημαντικά τις ελπίδες του για μία θέση στην εξάδα της κανονικής περιόδου. Στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές θα παίξει με τον Ιωνικό (εντός), τον Κολοσσό (εκτός) και τον Προμηθέα (εντός).

Τα πρώτα λεπτά χαρακτηρίστηκαν από αρκετά φάουλ –ο Άρης συμπλήρωσε τα πέντε ομαδικά, πριν το πεντάλεπτο- και χαμηλό σκορ (8-8 στο 4’). Στη συνέχεια ωστόσο οι δύο ομάδες έγιναν περισσότερο παραγωγικές και το Λαύριο με ένα ξέσπασμα που είχε πρωταγωνιστή τον Φλαγκ, προηγήθηκε με 22-15 πριν κλείσει η πρώτη περίοδος όμως με τη διαφορά στους τρεις (22-19).

Ο Άρης πήρε λύσεις στο σκοράρισμα στα τέλη της πρώτης και στις αρχές της δεύτερης περιόδου από τον Χρηστίδη (8 πόντοι) και μείωσε στους δύο (25-23). Έκανε όμως αρκετά εύκολα το λάθος και γενικότερα δυσκολευόταν στην επίθεση, κάτι που αποτυπώθηκε στους 25 πόντους που είχε σε 14’ λεπτά (31-25). Η κλειστή ρακέτα του ωστόσο έκανε δύσκολη τη ζωή των γηπεδούχων που έψαχναν σκορ κυρίως από μακριά αλλά δεν ήταν εύστοχοι (2/11 τρίποντα στο 15’). Βρίσκοντας όμως και πάλι τον δρόμο προς ένα μικρό σερί, το Λαύριο, μέσα και από μία ζώνη «2-3», ξέφυγε με οχτώ (36-28). Ο παραγωγικός Χόρκλερ ωστόσο κράτησε τον Άρη που μάζεψε τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (40-37).

Το πρώτο τρίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου θύμισε το αντίστοιχο διάστημα του πρώτου αφού το επιμέρους σκορ του ήταν 3-4 (43-41). Το Λαύριο έκανε μία ακόμη προσπάθεια για να σπάσει αυτήν την ισορροπημένη κατάσταση και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 (55-45 στο 26’). Ο Άρης μείωσε στους πέντε αλλά το Λαύριο, με ένα τρίποντο του Ζάρα στην εκπνοή, έκλεισε την τρίτη περίοδο με ένα σημαντικό προβάδισμα (62-51).

Η «ψαλίδα» άνοιξε στους 13 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (64-51) και σε εκείνο το σημείο ο Άρης έχασε τον Χρηστίδη που χρεώθηκε με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ. Το Λαύριο συνέχισε να έχει τον έλεγχο της κατάστασης 5,5 λεπτά πριν το τέλος, αφού ήταν μπροστά με 13 (68-55) όμως με αιχμή του δόρατος τον Καββαδά –επέστρεψε έπειτα από δύο μήνες στη δράση- έδειξε σημάδια αντίδρασης (68-60) που όμως δεν αποδείχτηκαν αρκετά. Το Λαύριο δεν ένιωσε μεγαλύτερη πίεση και κράτησε τη νίκη-χρυσάφι.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Παρότι τα τρίποντα (0/6) αποτέλεσαν ψεγάδι στην εμφάνιση του, ο Σάβιον Φλαγκ ήταν για μία ακόμη φορά ο κορυφαίος του Λαυρίου τελειώνοντας το παιχνίδι με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με 2/18 τρίποντα ο Άρης δεν θα μπορούσε να πάει πολύ ψηλότερα στην επίθεση (70) και να έχει καλύτερες πιθανότητες για τη νίκη. Το Λαύριο ήταν σχετικά πιο εύστοχο από την περίμετρο (27%) και σε συνδυασμό με το υψηλό ποσοστό του στα δίποντα (61%), έφτασε στους 81, επτά πόντους πάνω από τον μέσο όρο του.

Photo Credits: Eurokinissi