16.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Λαύριο-ΑΕΚ 67-84: Κυριάρχησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και “απέδρασε” με το διπλό! (pics,vids)

Η Ένωση ξεκίνησε την 4η περίοδο με ένα επιμέρους σερί 22-7 ξέφυγε.... στον ορίζοντα και επικράτησε με 84-67 του Λαυρίου, αφήνοντάς το χωρίς νίκη μέχρι στιγμής στη Basket League. Η ΑΕΚ βρισκόταν σε θέση οδηγού σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους όμως, να μην τα παρατάνε και να επιστρέφουν αρκετές φορές στη διεκδίκηση της πρώτης τους νίκης. Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων μέσα στο ζωγραφιστό, με τα κορμιά των Μάντσεν και Μίτσελ, έκαναν δύσκολη τη ζωή της ομάδας του Χρήστου Σερέλη, ενώ όταν ήρθαν και τα τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο η "σεμνή τελετή" έλαβε τέλος. Για τους νικητές οι ΜακΓκριφ και Μάντσεν είχαν από 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ για το Λαύριο ο Αρ Τζέι Κόουλ είχε 18 πόντους.

Με την ΑΕΚ να ξεκινάει με 5/5 εντός πεδιάς, προηγήθηκε νωρίς στο (4') με 11-4. Όμως τα αρκετά της λάθη (6) επέτρεψαν στο Λάυριο ισοφαρίσει με 14-14, πριν οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Μάντσεν κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-14.

Ουσιαστικά μία μικρογραφία του πρώτου δεκαλέπτου ήταν και το δεύτερο. Με την ΑΕΚ να έχει ρυθμό, άρχισε να ξεφεύγει με διψήφια διαφορά, ενώ όταν πέτυχε και το πρώτο της τρίποντο με τον Πετρόπουλο έφτασε στο +14 (29-16). Σε αυτό το σημείο, το Λαύριο έκανε και πάλι την αντεπίθεσή του, με αποτέλεσμα να μειώσει στους τρείς στο (18') με το σκορ στο 29-32. Τα αρκετά λάθη της ΑΕΚ ήταν και αυτά που επέτρεψαν στους γηπεδούχους να επιστρέψουν. Εν τέλει οι "κιτρινόμαυροι" έκλεισαν και πάλι καλά το δεκάλεπτο πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το +6 και σκορ ημιχρόνου το 39-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο μπήκε καλύτερα στο παρκέ. Άρχισε να κλείνει την άμυνά του μην επιτρέποντας στην ΑΕΚ να φτάνει τόσο εύκολα μέσα στο "ζωγραφιστό". Αυτή η αμυντική προσαρμογή το έκανε πιο επικίνδυνο με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο (28') με 52-51. Μία τεχνική ποινή όμως στον Χρήστο Σερέλη και ένα σουτ δύο πόντων από τον Στρέλνιεκς έβαλαν και πάλι σε θέση οδηγού την "Ένωση". Η τρίτη περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 58-54.

Εκεί που όλα έδειχναν πως θα έχουμε μία αναμέτρηση που θα κρίνονταν στο τέλος, η ΑΕΚ είχε διαφορετική γνώμη. Με ένα ξέσπασμα 22-7 έδειξε ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης μην κινδυνεύοντας στο τέλος. Μάλιστα ένα τρίποντο και φάουλ από τον Κένι Ουίλιαμς πήγε τη διαφορά στο +14 στο (35') της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι κάπου εκεί παρέδωσαν τα όπλα και φτάσαμε στο τελικό σκορ που βρίσκει το Λαύριο στο 0-5 και σε ένα πολύ δύσκολο ξεκίνημα για το σύνολο του Χρήστου Σερέλη.

ΑΕΙΘΑΛΗΣ: Μπορεί τα χρόνια να έχουν περάσει, να έχει φτάσει αισίως τα 38, όμως ο Βασίλης Ξανθόπουλος ακόμα μπορεί να βοηθήσει ομάδες με την εμπειρία του. Σήμερα μπορεί να ολοκλήρωσε την αναμέτρηση άποντος με (0/2 σουτ) όμως μοίρασε 11 τελικές πάσες παίζοντας μαεστρικά το πικ εντ ρολ με τους ψηλούς της Ένωσης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Κυρίαρχη μέσα στο "ζωγραφιστό" η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, που είχε 25/38  στα δίποντα δηλαδή ποσοστό 65%. Θέλετε ίσως και η ανικανότητα των γηπεδούχων να αντιμετωπίσουν τους Μάντσεν ΜακΓκριφ και Μίτσελ ή απλώς η ανωτερότητα των παιχτών της ΑΕΚ σίγουρα ο συγκεκριμένος τομέας έκανε τη διαφορά. Αυτή η κυριαρχία κάτω από τα καλάθια, ίσως δεν άφησε να φανεί η επιπολαιότητα σε πολλά σημεία των "κιτρινόμαυρων", η οποίοι είχαν 18 λάθη με 12 εξ' αυτών στο πρώτο ημίχρονο.