17.8 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Λάρισα-Προμηθέας 84-77: Θεσσαλοί με όνειρα! (vids+pics)

Η Λάρισα επιβίωσε μέσα από τη «μάχη χαρακωμάτων» στο φινάλε με τον Προμηθέα, επικράτησε με 84-77 και απέφυγε ήδη τον λογικά πρωτοπόρο Ολυμπιακό εν όψει playoffs, ελπίζοντας πως στην τελευταία αγωνιστική της Basket League θα κάνει το ίδιο και για τον Παναθηναϊκό, αφού οι Αχαιοί ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους και αν οι Θεσσαλοί και ο Άρης νικήσουν στο φινάλε, τότε αφήνουν το σύνολο του Μάκη Γιατρά πάνω στους «πράσινους» και παίρνουν Κολοσσό και ΑΕΚ αντίστοιχα, μαζί με μια ενδεχόμενη καλύτερη μοίρα.

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, έχοντας πολυφωνία επιθετική προεξάρχοντος του Αγραβάνη και φτάνοντας στο +9 ήδη στα πρώτα τρία λεπτά (2-11). Μόλις, όμως, ενεργοποιήθηκε η άμυνα της Λάρισας, όλα άλλαξαν, με τον Κρουμπάλι και πάλι να είναι «φύλακας» του καλαθιού και τον Ζάρα να βρίσκει τα σουτ για ένα επιμέρους 15-2, που έβαλε μπροστά την ομάδα τους, για να τελειώσει ιδανικά το δεκάλεπτο ο Τσαϊρέλης (19-16).

Ο Κρουμπάλι και ο Τσαϊρέλης έκαναν εξαιρετικό δίδυμο στη ρακέτα και ήρθε σειρά των παικτών του Τακιανού να αποκτήσουν τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά άμεσα με τρίποντο του Μπερζίνς (26-16 στο 12'). Οι Γκίκας και Αγραβάνης συνεργάστηκαν και μείωσαν στα μισά την απόσταση (31-26 στο 15'), αλλά ήταν απελπιστικά μόνοι τους, με τους γηπεδούχους να έχουν «κλειδώσει» τον Φράνκαμπ και τον Ζάρα να «πυροβολεί» ξανά για το 44-30 του ημιχρόνου.

Με τα μακρινά σουτ οι παίκτες του Γιατρά προσπάθησαν να αντιδράσουν και μετά από ώρα μείωσαν σε μονοψήφιο νούμερο (47-38 στο 24'), αλλά αμέσως και απαντώντας με το ίδιο νόμισμα με τους Μούντι και Καράμπελα η διαφορά των 14 πόντων επανήλθε για τους Θεσσαλούς (55-41 στο 26'). Η άμυνα των Αχαιών επιτέλους ανταποκρίθηκε, παρά την άνοδο του Μούντι, στις συνθήκες του ματς και έδωσε τη δυνατότητα για μια πιο αξιόπιστη εικόνα συνολικά, βλέποντας τον Άντριτς να σκοράρει από μακριά και το -9 στο τέλος της τρίτης περιόδου δεν έμοιαζε πια τόσο απαγορευτικό (61-52).

Οι φιλοξενούμενοι, πράγματι, είχαν καλύτερη ψυχολογία και με τα απανωτά τρίποντα των Γκίκα-Άντριτς πλησίασαν σε χρόνο μηδέν, για να τους βάλει μπροστά στα μέσα της τελευταίας περιόδου με βολές ο Σίμπσον (66-67). Η απάντηση ήρθε άμεσα από τη Λάρισα, που οδήγησε με την άμυνά της σε «μπλακ άουτ» τον αντίπαλό της κι έφερε από τα χέρια των Μούντι και Τσαϊρέλη ένα σερί 7-0 μετά το 66-69, αλλάζοντας ξανά τα δεδομένα (73-69 στο 37'). Τα αδέλφια Αγραβάνη σπατάλησαν από μία βολή ο καθένας στα σετ τους και ο Ζάρας τους τιμώρησε με σημαντικό λέι απ για το 75-71 στα 100" για τη λήξη. Ο τελευταίος μπλέχτηκε και σε «κοκορομαχία» με τον Αγραβάνη, που έφερε αποβολή του τελευταίου και «πλήγωσε» τον Προμηθέα, με τους παίκτες του Τακιανού να είναι ψύχραιμοι κατά κύριο λόγο στη γραμμή των βολών και να «κλειδώνουν» το ματς (84-77).

Δεκάλεπτα: 19-16, 44-30, 61-52, 84-77

ΑΡΧΗΓΟΥ ΚΑΙ... ΜΟΥΝΤΙ ΠΑΡΟΝΤΩΝ: Ο Θεόδωρος Ζάρας έκανε το πιο ουσιαστικό του παιχνίδι σε ένα ματς, όπου το χρειαζόταν η ομάδα του, συνεισφέροντας καθοριστικά με 15 πόντους και 6/12 σουτ. Σημαντική, επίσης, ήταν η συμβολή του Στέφαν Μούντι, που μπορεί να σκόραρε 11 πόντους και να μη βρέθηκε σε στάνταρ, όπου τον έχουμε συνηθίσει, ωστόσο όλοι ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν καταλυτικοί στην οικονομικά του αγώνα, αν σκεφτεί κανείς πως είχε «παροπλιστεί» στο πρώτο ημίχρονο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Λάρισα ήταν ελαφρώς πιο εύστοχη με 32/66 σουτ εντός παιδιάς και 48% έναντι 12/28 και 42% του Προμηθέα, ενώ είχε καλύτερη αναλογία ασίστ-λαθών με 20-13 έναντι 17-14 των Αχαιών, σε δύο στοιχεία που είχαν τη σημασία τους.