21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Λάρισα – Προμηθέας 76-94: Ασύλληπτος Προμηθέας έφερε τα πάνω – κάτω (vid)

Ο Προμηθέας πείσμωσε και... αγρίεψε χάνοντας τους δύο πρώτους μικρούς τελικούς από τη Λάρισα και σήμερα όχι μόνο ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας ισοφαρίζοντας σε 2-2, αλλά το έκανε και με θριαμβευτικό τρόπο. Από το -11 του ημιχρόνου, 45-34 για τη Λάρισα, έφτασε να προηγηθεί και με περισσότερους από 20 πόντους(!) λίγο πριν τη λήξη, νίκησε με 94-76 και οδήγησε τη σειρά του γοήτρου σε πέμπτο ματς στην Πάτρα όπου θα κριθούν όλα.

O... διαφορετικός Προμηθέας που βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε σκυλίσια άμυνα, κρύβοντας τον δρόμο προς το καλάθι του και κλέβοντας μπάλες, αλλά κυρίως «βομβάρδισε» με τρίποντα από παντού και με πολλούς παίκτες, αλλάζοντας άρδην την εικόνα του αγώνα.

ΜΑΕΣΤΡΟΣ: Ο Νίκος Γκίκας ήταν... δώστε μου μάτια να βλέπω και έκανε ένα εντυπωσιακό double double 20 πόντων και 13 ασίστ οδηγώντας εκ του ασφαλούς τον Προμηθέα στην επικράτηση.