21.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Λάρισα-Παναθηναϊκός 74-62: Συνεχίζει να ελπίζει στο όνειρο (pics,vids)

Σε μία συγκλονιστική σε εξέλιξη αναμέτρηση, όπου το θέαμα αντικαταστάθηκε από τις μάχες σώμα με σώμα, η Λάρισα νίκησε με 74-62, τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Νεάπολης. Πλέον η σειρά είναι στο 2-2 και μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ (Τετάρτη 5/6), όπου θα αποφασιστεί ποιος θα περάσει στους τελικούς της Basket League. Για τους γηπεδούχους ο Κρουμπάλι, παρόλο που ήταν άστοχος, έκανε τα πάντα στο παρκέ δίνοντας συγκλονιστικές μάχες. Είχε 12 πόντους, μαζεύοντας 15 ριμπάουντ, ενώ βοήθησαν οι Μούντι και Ζάρας που είχαν από 13 και 17 πόντους αντίστοιχα. Στον Παναθηναϊκό ο μόνος που αν μπορούμε να πούμε ξέφυγε από την μετριότητα ήταν ο Ντάριλ Μέικον με 12 πόντους.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν πολύ δυναμικό, με τις δύο ομάδες να έχουν θέμα στο σκοράρισμα. Μετά το αρχικό 4-2 του Παναθηναϊκού όμως, η Λάρισα "πήρε μπρος" και πραγματοποίησε ένα σερί 11-0. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί στο (7') με 13-4 και με 19-8 στο (9'), πριν ο Ντάριλ Μέικον με καλάθι και φάουλ γράψει το 19-11 που ήταν και στο σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λάρισα συνέχισε να "χτυπάει" μέσα στο ζωγραφιστό τον Παναθηναϊκό, όμως οι «πράσινοι» άρχισαν παίζουν καλύτερη άμυνα πάνω σε αυτό τον τρόπο παιχνιδιού των Θεσσαλών. Παράλληλα, αργά αλλά σταθερά έβρισκαν και τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση, με κύριο εκφραστή τον Ντάριλ Μέικον. Έτσι λοιπόν παρόλο που στο (18') η Λάρισα ήταν στο +6 (29-23) το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ, 30-29, με τρίποντο του Παπαπέτρου 11" πριν το τέλος του ημιχρόνου. Για τη Λάρισα ο Κρουμπάλι είχε 5 πόντους με 9 ριμπάουντ, ενώ για τους «πράσινους» ο Κασελάκης είχε 6 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Σε σχέση με τα δύο πρώτα δεκάλεπτο το τρίτο τα είχε όλα. Ρυθμός καλύτερος και με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο (24') ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +5 (37-32), όμως η Λάρισα πήρε εκ νέου κεφάλι την αναμέτρηση στο (29') με 52-46. Τελικά η τρίτη περίοδος έληξε με την Λάρισα στο +2 (52-50), με την τελευταία περίοδο να αναμένεται συναρπαστική.

Έτσι και έγινε. Η τέταρτη περίοδος ήταν πραγματικά συγκλονιστική. Στο (36') οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν στο +1 (62-61), όμως κάπου εκεί έκανε την αντεπίθεσή της η Λάρισα. Έκανε ένα σερί 13-0, ο Παναθηναϊκός δεν σκόραρε ξανά και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 74-62, που έδωσε και διαστάσεις θριάμβου για τους γηπεδούχους.

ΜΑΧΗΤΗΣ: Ουσμάν Κρουμπάλι. Φανταστικός ο φόργουορντ της Λάρισας, ο οποίος έκανε πραγματικά κατάθεση ψυχής στο γήπεδο. Ήταν άστοχος στις βολές, 12 πόντους (4/7 σουτ, 4-12 βολές) μάζεψε 15 ριμπάουντ και παρέσυρε του συμπαίκτες του με την μαχητικότητά του να το πιστέψουν και να φτάσουν στη μεγάλη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πολύ άστοχες και οι δύο ομάδες από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, με την Λάρισα να έχει (12-26, 46%) και τον Παναθηναϊκό (11/22, 50%). Όμως σε ένα παιχνίδι που πήγε στη δύναμη και στη λεπτομέρεια, τα ριμπάουντ και τα τρίποντα έκριναν τον νικητή. Οι γηπεδούχοι υπερίσχυσαν και στα δύο, καθώς είχαν 40 ριμπάουντ έναντι 36 του Παναθηναϊκού ενώ στα τρίποντα είχαν (6/19, 31%) με τους «πράσινους» να σουτάρουν με μόλις 18% και 5-27.