19.6 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Λάρισα-Κολοσσός 83-82: Με ανατροπή στα ημιτελικά! (pics)

Στα ημιτελικά με ανατροπή η Λάρισα! Σε ένα ματς που χρειάστηκε και το επιπλέον πεντάλεπτο της παράτασης για να αναδείξει νικητή, η ομάδα του Φώτη Τακιανού ζευγάρωσε τις νίκες της σειράς απέναντι στον Κολοσσό και βρέθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 83-82!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Κολοσσός Ρόδου που έχτισε γρήγορα διαφορά ακόμα και οκτώ πόντων (2-10 και 4-12) απέναντι στη Λάρισα που δυσκολευόταν να βρει σκορ στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά που έφτασε σε διψήφια επίπεδα (6-18). Κάπου εκεί η Λάρισα έδειξε αντίδραση και με ένα σερί 8-0 πλησίασε σε απόσταση τεσσάρων πόντων (14-18). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Κολοσσό στο +6 (14-20). Το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε, με τους Ροδίτες να βρίσκονται σταθερά μπροστά στο σκορ και τη Λάρισα να προσπαθεί να πλησιάσει. Εν τέλει η ανάπαυλα βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +3 (32-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν πιο παραγωγικές, με τον Κολοσσό σταθερά σε θέση οδηγού και τη Λάρισα να μην του επιτρέπει να ξεφύγει στο σκορ. Η τελευταία κρίσιμη περίοδος εξελίχθηκε σε... θρίλερ! Η ομάδα του Φώτη Τακιανού επέστρεψε από το -9 (61-70) που βρισκόταν περίπου δυόμιση λεπτά πριν το τέλος και έστειλε το ματς στην παράταση χάρις στο καλάθι του Μούντι λίγο πριν την εκπνοή (72-72). Εκεί το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα υπέρ των γηπεδούχων, εκείνοι το εκμεταλλεύτηκαν και με τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις απέναντι στον Κολοσσό βρέθηκαν στα ημιτελικά του πρωταθλήματος!

ΤΡΙΑΔΑ "ΦΩΤΙΑ": Ο Ζάρας ήταν ο πρώτος σκόρερ, ο Μούντι έστειλε το ματς στην παράταση και ο Μάριτς έβαλε κρίσιμα καλάθια. Όλοι τους καθοριστικοί στη μεγάλη ανατροπή της Λάρισας.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.