20 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Λάρισα-ΑΕΚ 82-65: «Διέλυσε» το… φάντασμα του «Δικεφάλου» (vids+pics)

Η Λάρισα προειδοποίησε στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό για το πόσο έχει βελτιωθεί και με μια ΑΕΚ που αλλού πατούσε κι αλλού βρισκόταν έκανε... πάρτι στο τέλος, επικρατώντας με 82-65 και κάνοντας άλμα παραμονής στο 5-9 για την Basket League, τη στιγμή που η Ένωση έχει μονάχα μια νίκη παραπάνω (6-8) και όσο περνά ο καιρός γίνεται και πιο απογοητευτική, με τις πολλές ελλείψεις να μη δικαιολογούν αυτή την κάκιστη εικόνα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με σκοπό να... αλληλοκαταστραφούν και η ΑΕΚ έμοιαζε να βρίσκει λίγο καλύτερο ρυθμό επιθετικά, θέλοντας να βασιστεί στους ψηλούς της και φτάνοντας, έτσι, στο +7 στα πρώτα 6.5 λεπτά (5-12). Η Λάρισα, αντίθετα, δεν πήρε σε εκείνο πολλά πράγματα από τον Τσαϊρέλη, αλλά με μερικές μεμονωμένες λύσεις των Μούντι και Παπαντωνίου μείωσε, αφού η άμυνά της δεν άφησε περιθώρια αντίστοιχα στους περιφερειακούς της Ένωσης (15-16).

Ο Τσαϊρέλης κέρδισε περισσότερες «μάχες» στη δεύτερη περίοδο και αυτό άφησε θετικό αποτύπωμα στο παιχνίδι των Θεσσαλών, που «ξεκλειδώνοντας» παράλληλα την άμυνα του «Δικεφάλου» με κάποια μακρινά σουτ, πήραν το προβάδισμα και έλεγξαν την κατάσταση, μετρώντας σε έξι λεπτά ένα δικό τους +5 (29-24). Με τον ίδιο τρόπο κρατήθηκαν μπροστά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, παρότι Φλιώνης και Κολόμ πρόσφεραν ανάσες στους φιλοξενούμενους (35-31).

Η τρίτη περίοδος ανήκε ξεκάθαρα στον Μάριτς, ο οποίος πήρε το «όπλο» του και κράτησε ουσιαστικά τη Λάρισα μπροστά, δίνοντάς της μάλιστα διαφορά επτά πόντων στα μέσα της (52-45). Η ΑΕΚ επιχείρησε να μείνει κοντά στο σκορ με τους Έλληνές της, έχοντας αφήσει κατά μέρος τη ζώνη, που δεν της βγήκε κατά βάση στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την απόδοσή της να είναι μεν προβληματική, αλλά το -6 να της αφήνει ελπίδες για το τέλος, μετά από καλάθι του Κουζέλογλου για το 56-50.

Με τη δράση του Γκριν, ο οποίος είχε επίσης βρει ρυθμό και πέτυχε ένα φοβερό γκολ-φάουλ με τρίποντο, η Λάρισα πολύ νωρίς στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε να προηγείται με +14 (66-52 στο 32'). Με έναν ηρωικό Μαυροειδή στο παρκέ ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά στο +8 των γηπεδούχων (68-60 στο 35') ήρθαν και όλα τα δεινά, με τον Δέδα να δέχεται δεύτερη τεχνική ποινή, τον Μαυροειδή να χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ και να... καβγαδίζει με τον Μούντι και τον Αμερικανό να επαναφέρει τους 14 πόντους της διαφοράς, καθιστώντας την κατάσταση ξεκάθαρη υπέρ των παικτών του Τακιανού (74-60 στο 36'). Η ΑΕΚ απλά... παραδόθηκε σε άλλο ένα ματς με αποκρουστική εικόνα και το τελικό +17 των γηπεδούχων ήταν απολύτως δίκαιο (82-65).

Δεκάλεπτα: 15-16, 35-31, 56-50, 82-65

ΕΔΕΙΞΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ: Μπορεί ο Στέφαν Μούντι να βάζει μια γερή δόση θεάματος στο παιχνίδι της Λάρισας, αλλά και ο Μάριν Μάριτς ήταν μια εξαιρετική προσθήκη, με τον Κροάτη να αλλάζει τη μορφή του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο και να δημιουργεί την κυριαρχική εικόνα των Θεσσαλών, σημειώνοντας ένα εμφατικό double double 18 πόντων και 12 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Λάρισα θέλησε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητά της στο ανοικτό γήπεδο και οι 20 πόντοι της στον αιφνιδιασμό έναντι έξι της ΑΕΚ είχαν τη δική τους σημασία, όπως και το εξαιρετικό 50% με 8/16 στα τρίποντα έναντι του 25% με 5/25 της Ένωσης.