20.8 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

(Λ’ Όμιλος) Ισπανία – Καναδάς 85-88: Οι «road warriors» έστειλαν… σπίτι τους πρωταθλητές κόσμου (pics+vids)

Ο Καναδάς αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να «πεθάνει» και νίκησε την Ισπανία με 88-85, αφήνοντας τους πρωταθλητές, εκτός συνέχειας του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι «road warriors» παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, δεν φοβήθηκαν ποτέ και με σπουδαία ανατροπή στην τελευταία περίοδο πήραν τη νίκη και την πρόκριση για τα προημιτελικά όπου θα συναντήσουν τη Σλοβενία, αφήνοντας εκτός συνέχειας τους πρωταθλητές κόσμου που τερμάτισαν τρίτοι στον Λ' όμιλο.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι θα γινόταν πολύ μεγάλο ντέρμπι και είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμιά τους δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το εναρκτήριο κομμάτι της αναμέτρησης τελείωσε με 21-21 δείχνοντας την απόλυτη ισορροπία που υπήρχε στο παρκέ.

Η δεύτερη περίοδος όμως είχε μία κυρίαρχο η οποία ήταν η Ισπανία. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές και με μπροστάρη τον εξαιρετικό Ουίλι Ερνανγκόμεθ κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και μάλιστα να «χτίσουν» διψήφια διαφορά, καθώς πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα δέκα πόντων (48-38).

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν απολαυστικό. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με φοβερή απόδοση στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου προσπέρασαν 55-52, όμως στη συνέχεια οι Ίβηρες ήταν απολαυστικοί και με ηγέτη τον φοβερό και τρομερό Αλντάμα κατάφεραν να πάρουν ξανά την πρωτοπορία και μάλιστα με διψήφια διαφορά. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου της Τζακάρτα έγραφε 73-61 και οι παγκόσμιοι πρωταθλητές είχαν τον πρώτο λόγο.

Λόγω της κρισιμότητας του παιχνιδιού δεν υπήρχε καμία περίπτωση η μία από τις δύο ομάδες να παραδοθεί χωρίς να παλέψει. Έτσι λοιπόν και οι «road warriors» όχι μόνο δεν τα παράτησαν αλλά άρχισαν να «ροκανίζουν» σιγά-σιγά τη διαφορά και μάλιστα με καλάθι του Γκίλτζιους Αλεξάντερ προηγήθηκαν 82-80, στα 42'' πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Δεν ήθελαν όμως ούτε οι Ισπανοί να παραδοθούν και μείωσαν με τρίποντο του Αλντάμα σε 85-86, όμως ξανά ο Γκίλτζιους με βολές διαμόρφωσε το τελικό 85-88, καθώς ο Αμπρίνες αστόχησε στο σουτ ισοφάρισης περίπου από το κέντρο και οι πρωταθλητές κόσμου αποκλείστηκαν.