22.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Κύπελλο Ελλάδας (Β’ Εθνική – Βορράς) : Πρεμιέρα με επίδειξη δύναμης από τη ΔΕΚΑ

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την αγωνιστική περίοδο 2022-2023 η ΔΕΚΑ, η οποία νίκησε στην Ξάνθη τον Λεύκιππο με 83-60 και προκρίθηκε στην 2η αγωνιστική της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αγωνιστική περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό, προηγήθηκαν με 11-1, αλλά ως εκεί. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με +15 (44-29) ενώ έφτασαν την διαφορά στο σκορ ως και το +28 (77-49) στο 26’.

Λεύκιππος Ξάνθης – ΔΕΚΑ 60-83

Διαιτητές :  Δημάδης, Ντούρας, Νέδογλου

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 27-44,47-61, 60-83

Λεύκιππος Ξάνθης (Βαχαρίδης-Δώδος): Τζίμης 10 (1), Γιοβάνοβιτς 6, Παλλάκης, Μακαρατζής 4, Δεληγιάννης 2, Κατσαμούρης 3, Κάλτσος, Μπουτσακτσή 7, Μαλανδρής 17 (3), Βοϊβατόπουλος 2, Χρήστου 9.

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Πούντος, Τουλουπής 14 (1), Βογιατζής, Καπετάκης 5(1), Τσιροπούλης Ι. 8 (1), Τσιροπούλης Μ. 15 (2), Θεογιάννης 11 (3), Σουτζόπουλος 11 (1), Πατρίκης 4, Παλαμίδας 2, Καλαποθαράκος 13 (1), Βαιντερλής.

Όμιλος Βορρά Β΄ Εθνικής

Α' Φάση - 1η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα :

Σάββατο 17/09/2022

Τετάρτη 21/09/2022

ΔΑΚ Ευκαρπίας 17.00 ΠΣ Ευκαρπίας – ΑΓΣ Ιωαννίνων Παπαγερίδης, Ντόγκας, Χατζηχαρίσης (Αστρεινίδης)
Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος ΓΣ Λαμίας – ΜΓΣ Γέφυρας Δολγύρας, Γιαννούλης, Μπούγλος Ι. (Κοτσίμπος)
Ν. Ιωνίας Βόλου 17.00 ΓΣ Νίκη Βόλου – ΑΣ Βίκος Ιωαννίνων Ταρενίδης Στ., Ευφραιμίδης, Χρυσάφης (Μηναρετζόπουλος)
Λ. Παπαδόπουλος 17.00 Σταυρούπολη ΕΚ – ΑΣ Αναγέννηση Καρδίτσας Κατωτικίδης, Τσιαπλής, Παπανικολάου (Τοζακίδης)
ΔΑΚ Σερρών 17.00 ΜΓΣ Πανσερραϊκός – ΑΕ Δόξα Λευκάδας Κοϊμτζόγλου, Αγραφιώτης Γρ., Ηλιόπουλος (Δραγκιόγλου)
Λαγκαδά 17.00 ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά – Τρίκαλα Basket Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου, Εκίζογλου (Παραλυκιδης)
ΔΑΚ Γρεβενών 18.00 Πρωτέας ΦΟ Γρεβενών – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας Δέλλας, Σελεβός, Βασιλόπουλος (Βόντζας)