27.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Κύπελλο Ελλάδας (Γ’ Εθνική) : Τρομερή Νήαρ, πήρε το «θρίλερ» στην β’ παράταση ο Κρόνος

Η Νήαρ Ήστ του Πέτρου Καραμπά συνεχίζει να εντυπωσιάζει, και έτσι προσπέρασε και το εμπόδιο του Διώνα, επικρατώντας στη Κυπαρισσία με 78-70, έχοντας συνολικά 11 εύστοχα τρίποντα.

Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη ξέφυγε με 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Καισαριανής να επανέρχεται, και το ημίχρονο να κλείνει με 39-38. Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα μακρινά σουτ των Κουπίδη, Καψάλη και Μπάρμπα έχτισαν μια διαφορά στο σκορ , φτάνοντας στο 54-63 στο 32’, σημείο που ο Δίωνας με ένα σερί 11-0 προσπέρασε με 64-63 στο 35’, με τη Νήαρ να πετυχαίνει καθοριστικό τρίποντο ψυχολογίας (64-66) και να φτάνει στη νίκη στο φινάλε, και έχοντας πλέον να υποδεχθεί την ΦΕΑ.

Τρομερό παιχνίδι έλαβε τόπο στο Νέο Ψυχικό, με τον Κρόνο να στέκεται ποιο τυχερός, και με περισσότερες λύσεις στο φινάλε να επικρατεί με 96-89 στην δεύτερη παράταση, ενώ η ΚΑΠ είχε μεγαλύτερη ψυχραιμία και με δυο βολές του Φωτητζόγλου στα 7’’ πήρε τη νίκη με 72-69 απέναντι στον ΑΟ Τρικάλων.

Απίθανο παιχνίδι έλαβε τόπο στο Νέο Ψυχικό, με την μπίλια στο τέλος να κάθεται στα «ερυθρόλευκα», αλλά να έχει αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Στη κανονική διάρκεια την αναμέτρησης ο Καραμπάτος με τρίποντο με ταμπλό στα 13’’ ισοφάρισε σε 68-68 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, με τον Μπιλάλη να αποτελεί τον «ήρωα» της ομάδας του Σάββα Κατσούνη στο φινάλε της 1ης παράτασης. Συγκεκριμένα με το σκορ στο 82-80 έκλεψε την μπάλα και με λει απ ισοφάρισε στα 7’’ στα 82-82. Στην 2η παράταση ένα τρίποντο του Παπαβασιλείου στο 1’30’’ πριν το τέλος διαμόρφωσε το 92-83, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι και έχοντας να αντιμετωπίσει τον Αίαντα Ευόσμου.

Στο Κοντόπευκο η ΚΑΠ βρήκε τον τρόπο να κερδίσει τον ΑΟ Τρικάλων με 72-69 και περιμένει και πάλι στην έδρα της τον Πανελευσινιακό. Η ομάδα του Νίκου Χατζηπανηγυρη ξεκίνησε καλύτερα, φτάνοντας στο 15-7 στο 5’, αλλά με τον πολύπειρο Λεπενιώτη να ελέγχει τον ρυθμό, τα Τρίκαλα προσπέρασαν με 31-33, για να τρέξει η ΚΑΠ ένα επιμέρους σκορ 10-1 και να κλείσει το ημίχρονο στο 41-34. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε «θρίλερ» στο φινάλε, με τον Αργυρη να μειώνει σε 70-69, και τον Μόσορα να χάνει την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα νίκης στους Θεσσαλούς. Έτσι, ο Φωτητζόγλου με 2/2 βολές στα 7’’, σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Την πρόκριση για την επόμενη φάση πήρε και το IBC το οποίο νίκησε στο Νέο κλειστό Ιωαννίνων τον ΓΑΣ Βασιλικών με 81-74 και θα αντιμετωπίσει την Καβάλα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 50 λεπτά καθυστέρηση, καθώς παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στα Γρεβενά στο πούλμαν της ομάδας της Θεσσαλονίκης, με τους γηπεδούχους να έχουν συνεχώς το προβάδισμα, φτάνοντας στο 40-28 στο ημίχρονο και στο 58-45 στο 29’. Ο Οικονόμου μείωσε σε 74-68 στο 1’26’’ χωρίς ωστόσο οι γηπεδούχοι να χάσουν την ψυχραιμία τους.