23.4 C

Κροατία-Ουκρανία 90-85: «Γλυκιά» ήττα για την Ουκρανία, άφησαν τέταρτη την Ιταλία (vids)

Η Κροατία νίκησε 90-85 την Ουκρανία στην 5η αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ. Τερμάτισαν τρίτοι οι Κροάτες, οι Ουκρανοί παρέμειναν δεύτεροι και τέταρτοι οι Ιταλοί.

Με βάση τη συγκεκριμένη διαφορά η Κροατία ανέβηκε στην 3η θέση και θα παίξει με την ομάδα που θα τερματίσει στη δεύτερη θέση του τετάρτου ομίλου, η Ουκρανία παρέμεινε δεύτερη και θα αντιμετωπίσει την τρίτη του τετάρτου ομίλου, ενώ η Ιταλία έμεινε τέταρτη και θα αντιμετωπίσει την πρώτη ομάδα.

Στο φινάλε πάντως ήταν εμφανές ότι οι δύο ομάδες στο φινάλε επιδίωξαν τη συγκεκριμένη διαφορά με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να αστοχεί σε βολή...

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι θα γινόταν μεγάλη «μάχη» ανάμεσα σε δύο ομάδες που είχαν μεγάλο κίνητρο για την καλύτερη δυνατή κατάταξη. Στο φινάλε του εναρκτήριου κομματιού της αναμέτρησης το σκορ ήταν ισόπαλο 21-21.

Παρόμοια η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με το ντέρμπι να συνεχίζεται με αμείωτη ένταση. Ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι κατόρθωσαν να περάσουν μπροστά με 45-42 και να αποκτήσουν ένα ελαφρύ προβάδισμα ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Το τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού βρήκε τους Ουκρανούς να είναι εκείνοι που υπερτερούσαν στις λεπτομέρειες και όχι μόνο δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν, αλλά στο 30' ο φωτεινός πίνακας του «Μεντιολάνουμ Φόρουμ» έγραφε 67-67.

Η τελευταία περίοδος όλα έδειχναν ότι θα είχε συγκλονιστική εξέλιξη και πράγματι έτσι συνέβη, με την Κροατία να βρίσκει πάντως τις λύσεις και να επικρατεί με 90-85.