16.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Κροατία-Ελλάδα 85-89: Λίγοι αλλά… μάχονται σαν Έλληνες! (vids+pics)

Η Εθνική πήγε στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ με την Κροατία ουσιαστικά χωρίς ψηλό, αφού Παπαγιάννης και Κώστας Αντετοκούνμπο δεν έπαιξαν ούτε δευτερόλεπτο, αλλά για 25 λεπτά έκανε μια κυριαρχική εμφάνιση, όταν οι παίκτες του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς αντεπιτέθηκαν άντεξε με τον Γιάννη να «καθαρίζει» στο φινάλε και πήρε ένα μεγάλο αποτέλεσμα με 89-85, δείχνοντας πως όσοι κι αν παίζουν... θα μάχονται μέχρι τέλους και δε θα αφήνουν κανέναν να τους πάρει αυτό, που αξίζουν.

Η Εθνική μπήκε στο παιχνίδι... ψάχνοντας λίγο τα «πατήματά» της και επιθετικά ήταν αρκετά άστοχη εξαιτίας της αντίπαλης ζώνης με προσαρμογές, με αποτέλεσμα οι Κροάτες να αρχίσουν προηγούμενοι με 7-0 και τον Μπογκντάνοβιτς να αρχίζει να βρίσκει ρυθμό. Ο Ντόρσεϊ, όμως, με τα μακρινά του σουτ κράτησε τη «γαλανόλευκη» και έδωσε το έναυσμα στους υπόλοιπους, με την άμυνα να κλείνει και να σταματά τους αντιπάλους μας και τον Γιάννη να γίνεται... θηρίο, για να προηγηθούμε με 10-13 και επιμέρους 3-13 χάρη σε τρίποντο του Θανάση στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Με την άμυνα του Θανάση και του Αγραβάνη στη ρακέτα να «βραχυκυκλώνει» τον Ζούμπατς και τους υπόλοιπους, οι λύσεις ήρθαν και μπροστά με τον εξαιρετικό Ντόρσεϊ και το «μαχητικό» Παπαπέτρου για το 16-24.

Ο Σλούκας έδειχνε επίσης να βρίσκεται εντός πνεύματος αγώνα, κάτι που αποτελούσε ζητούμενο για την Εθνική μας από το ξεκίνημα, δίνοντας λύσεις εκτελεστικά και δημιουργικά, με τον Γιάννη παράλληλα να μοιάζει ασταμάτητος και τη διαφορά να ανεβαίνει στο +19 στα μέσα της δεύτερης περιόδου (21-40). Ο Χεζόνια επιχείρησε με τα μακρινά του σουτ να ελαφρύνει την κατάσταση για τους τυπικά γηπεδούχους, αλλά δεν κατάφερε πολλά, μην έχοντας συμπαράσταση, με τον Ντόρσεϊ να συνεχίζει εντυπωσιακά και να φτάνει τους 20 πόντους στο ημίχρονο, προτού σημειώσει το 30-46 της ανάπαυλας ο Καλάθης.

Με τη συνταγή να μην αλλάζει στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και τον Παπανικολάου να μπαίνει επίσης στην επιθετική εξίσωση, η Εθνική έμοιαζε να ελέγχει την κατάσταση, ανεβάζοντας τη διαφορά και πάλι στο +17 (45-62 στο 25'). Όταν άρχισε, όμως, ο Σίμον να... νοικοκυρεύει το παιχνίδι της Κροατίας και ο Σμιθ βγήκε από το «λήθαργο», αρχίζοντας να σκοράρει, οι παίκτες του Μουλαομέροβιτς, που την ίδια ώρα σταμάτησαν Γιάννη και Ντόρσεϊ, αφήνοντας τους υπόλοιπους παίκτες μας να εκθέτουν τις αδυναμίες μας, μείωσαν με σερί 15-0, που έδειχνε να αλλάζει τα δεδομένα του αγώνα (60-62 στο 28'). Εκεί, όμως, δείξαμε ψυχραιμία και τα τρίποντα των Ντόρσεϊ και Παπανικολάου έδωσαν ανάσες, με αποτέλεσμα να μπούμε προηγούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο (62-70).

Η άμυνα ήταν και πάλι εκείνη, που μας έκανε να είμαστε ανώτεροι των Κροατών, με τον Αγραβάνη να κάνει τρομερή δουλειά και να βρίσκει και λύσεις μπροστά, με αποτέλεσμα να βρεθούμε και πάλι σε απόσταση σε διψήφιο νούμερο (64-75 στο 33'). Ο Σμιθ και ο Σίμον, όμως, συνέχιζαν να επιμένουν μαζί με τις διαρκείς εναλλαγές του Μουλαομέροβιτς από ζώνη σε προσωπικής άμυνα και οι αντίπαλοί μας μείωσαν στο -4 (73-77 στο 35'), με τον Αμερικανό μάλιστα να κερδίζει σε κάθε «μονομαχία», ακόμη κι όταν πάλι βγάλαμε αντίδραση, φέρνοντας ξανά τη διαφορά στην ίδια τιμή με λέι απ μπροστά στον Γιάννη, στο δίλεπτο για τη λήξη (80-84). Ο Σίμον μείωσε και με μια εξαιρετική ραβέρσα μπροστά στον Καλάθη στα 90" για τη λήξη, αλλά ο Γιάννης στις δύο πλευρές έκανε... επίδειξη αμέσως μετά, σταματώντας τον Ζούμπατς στη μία και καρφώνοντας σε ασίστ του Καλάθη στα 46" για τη λήξη (82-86). Σταμάτησε, δε, και τον Σμιθ σε μακρινό του σουτ και με γκολ-φάουλ στην άλλη πλευρά «σφράγισε» το ματς, αν και ο Αμερικανός με τρίποντό του διαμόρφωσε το τελικό 85-89.

Δεκάλεπτα: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89

ΑΝΔΡΕΣ... ΕΙΔΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ: Η Εθνική είχε πολλούς διακριθέντες σε διάφορα σημεία του παιχνιδιού, με αρκετούς της παίκτες να δίνουν και κάτι, που στο τέλος είχε σημασία. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (27 π., 9/24 σουτ, 11 ρ., 6 ασ., 1 κλ., 1 λ.) και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (27 π., 9/17 σουτ, 5 ρ.) ήταν καθοριστικοί, ο ομογενής γκαρντ με το εκπληκτικό του πρώτο ημίχρονο, ο Έλληνας σούπερ σταρ με όσα έκανε στα τελευταία δευτερόλεπτα κι έδειξαν την κλάση του, ενώ αξίζει να σημειωθεί ιδιαίτερα ο ρόλος του Δημήτρη Αγραβάνη (11 π., 4 ρ.), που με όσα έκανε στις δύο πλευρές του παρκέ, σκοράροντας στη μία και παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην άλλη, αποτέλεσε το κάτι παραπάνω, που χρειαζόμασταν, τόσο για το ίδιο το ματς όσο και για την κάλυψη των προβλημάτων μας στη ρακέτα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Την Εθνική μας διατήρησαν μπροστά μέχρι το τέλος οι 21 παραπάνω κατοχές της σε αυτό το ματς (4-16 επιθετικά ριμπάουντ, 18-9 λάθη), με τις οποίες φυσικά θα μπορούσε να έχει ένα πιο άνετο αποτέλεσμα, αλλά η αστοχία της (39% στα σουτ εντός παιδιάς έναντι 51% των Κροατών) μετέτρεψαν το ματς σε θρίλερ, ευτυχώς με καλή κατάληξη.