22 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Κροατία – Ελλάδα 69-80: Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη, η «επίσημη αγαπημένη» ξανά στους Ολυμπιακούς Αγώνες (pics+vids)

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε την Κροατία στον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά του ΣΕΦ με 80-69 κι επέστρεψε σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από 16 ολόκληρα χρόνια και πλέον θα κλείσει τα αεροπορικά εισιτήρια για τη Γαλλία.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έβαλε τέλος σε μία μεγάλη αναμονή και πλέον μπορεί να νιώθει ότι πέτυχε τον πρώτο και βασικότερο στόχο του φετινού καλοκαιριού.

Πλέον θα αντιμετωπίσει στη φάση των ομίλων που θα διεξαχθεί στην πόλη Λιλ κατά σειρά τον Καναδά, τη νικήτρια του αγώνα Ισπανία - Μπαχάμες και την Αυστραλία.

Από την άλλη οι Κροάτες μπορεί να προσπάθησαν αλλά δεν είχαν τις δυνατότητες

Όσον αφορά την εξέλιξη του τελικού, από την αρχή φάνηκε ότι ο τελικός είχε σαφώς μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας σε σχέση με όλες τις προηγούμενες αναμετρήσεις της διοργάνωσης. Οι Κροάτες έπαιζαν με υπομονή και πήγαιναν συχνά στη γραμμή των βολών, την ώρα που οι τυπικά φιλοξενούμενοι Έλληνες αρνούνταν να τους επιτρέψουν να ξεφύγουν. Η ισορροπία φαινόταν και το σκορ, καθώς στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου υπήρχε ισοπαλία 22-22.

Ο στόχος της «γαλανόλευκης» ήταν να βελτιωθεί αμυντικά στη δεύτερη περίοδο κι αυτό συνέβη, καθώς σε περίπου επτά λεπτά επέτρεψε στους τυπικά γηπεδούχους να πετύχουν όλους κι όλους επτά πόντους και ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά που προσέγγισε τους δέκα πόντους (29-37). Σ' εκείνο το χρονικό σημείο όμως έλειψαν οι καλές επιλογές στην επίθεση και η «Χρβάτσκα» βρήκε λύσεις μειώνοντας σε 39-40. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου όμως η «επίσημη αγαπημένη» έκανε ένα σερί 5-0 και ξέφυγε με έξι πόντους (39-45) στην ανάπαυλα.

Η Ελλάδα προσπαθούσε να βρει λύσεις και παρά το γεγονός ότι όλη η άμυνα της είχε «κλείσει» πάνω στον Αντετοκούνμπο, όμως ο Καλάθης βγήκε μπροστά και μετέτρεψε με προσωπικό ρεσιτάλ το 48-50 σε 50-60, με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (50-60, 27'). Όσο κυλούσε ο χρόνος η «γαλανόλευκη» ξέφυγε και στο 28' ήταν μπροστά με 14 (50-64), έχοντας κάνει επιμέρους σκορ 14-2. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ έγραφε 53-66 και η «γαλανόλευκη» ήταν... αγκαλιά με την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η άμυνα ήταν το «κλειδί» στην τέταρτη και τελευταία περίοδο για την Εθνική η οποία μπορεί να μην ήταν καλή επιθετικά αλλά δεν επέτρεπε και στους αντιπάλους της να πλησιάσουν και να μπουν στο κόλπο. Στο 37' το σκορ ήταν 62-72 και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Πράγματι δεν έμελλε να διαφοροποιηθεί η κατάσταση και η κόρνα της λήξης βρήκε την «επίσημη αγαπημένη» να θριαμβεύει με 80-69.

Ο «ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ» ΚΑΙ ΟΙ... ΥΠΑΣΠΙΣΤΕΣ: Ο Νικ Καλάθης ήταν ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης της Εθνικής στον τελικό με την Κροατία. Ο πολύπειρος γκαρντ βγήκε μπροστά και ήταν εντυπωσιακός τελειώνοντας το ματς με 14 πόντους και 11 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του ο Γιώργος Παπαγιάννης (19π. 5/8 τρίποντα), με σπουδαία επίδοση στο πρώτο ημίχρονο και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (23π., 8 ριμπάουντ), παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε πολύ από τη σκληρή άμυνα της Κροατίας. Για τους ηττημένους ο Ζούμπατς έμοιαζε να παλεύει σχεδόν μόνος του σε κάποιες περιπτώσεις και πέτυχε double double με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα λίγα λάθη της «γαλανόλευκης» ήταν το... μυστικό της επιτυχίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν «πούλησε» την μπάλα κι απέφυγε τις γκάφες και παράλληλα, δεν επέτρεψε στην Κροατία να πετύχει εύκολα καλάθια. Παράλληλα η «σκληρή» άμυνα είχε αποτέλεσμα καθώς εξουθένωσε τους ηττημένους.