18.1 C

Κόροιβος : Η δικαίωση του Ρουμελιώτη

Ο Κόροιβος πήρε σπουδαία νίκη στη Καβάλα, επικρατώντας της Ένωσης με 73-69, σε μια αναμέτρηση που λόγω του περιορισμού των ξένων παικτών (αγωνίστηκε μόνο για 18 λεπτά μόνο ο Λιούις), αναδύθηκαν νέοι πρωταγωνιστές.

Ο Κώστας Δελέγκος είχε τον Ανδρέα Ρουμελιώτη (1,96 – 23 ετών) να έχει καθοριστική παρουσία, βάζοντας και τη δική του υπογραφή στη νίκη της ομάδας της Αμαλιάδας.

Είχε 9 πόντους με 3/3 τρίποντα, με τα τρία σουτ να είναι τα λεγόμενα game changer. Αρχικά έδωσε το ψυχολογικά προβάδισμα στην ομάδα του γράφοντας το 34-36 με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο όποτε προσπάθησε να επιστρέψει η Καβάλα, διαμόρφωσε το 43-47 και το 46-50.

Αυτή ήταν η καλύτερη εμφάνιση του πρώην γκαρντ του Πανιωνίου, ο οποίος πέρυσι ήταν εξαιρετικός στην Β’ Εθνική με 218 πόντους και 52 εύστοχα τρίποντα.