23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Κολοσσός Ρόδου- Μαρούσι 89-85: Ζορίστηκε αλλά τα κατάφερε και…περιμένει (vids)

Η «συνάντηση» ανάμεσα σε Κολοσσό και Μαρούσι στη Ρόδο ύστερα από δώδεκα χρόνια βρήκε τους γηπεδούχους να κλείνουν με νίκη την κανονική περίοδο της Basket League με σκορ 89-85.

Η ομάδα της Ρόδου παρ' όλιγο να πληρώσει την αδράνειά της στο δεύτερο ημίχρονο όταν απώλεσε προβάδισμα 21 πόντων στο κατάμεστο κλειστό της Καλλιθέας. Έτσι, θα περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Καρδίτσα-ΠΑΟΚ για τη διεκδίκηση της 6ης θέσης της βαθμολογίας. Απ'την άλλη, το σύνολο του Αμαρουσίου έχει διασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία και «μπαίνει» στο τρίτο μέρος του πρωταθλήματος με ρεκόρ 7-15.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς με ένα σερί 7-0, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να κάνουν «σεφτέ» τα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Η διαφορά ανέβηκε αρκετά γρήγορα στο +12 (14-2 στο 5') αναγκάζοντας τον Νίκο Βετούλα να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό δεν έφερε ιδιαίτερη αλλαγή στον πίνακα του σκορ λόγω της επιθετικής δυστοκίας του Αμαρουσίου, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 23-7.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στη συνέχεια της αναμέτρησης με την ψαλίδα να ανοίγει εκ νέου και να φτάνει στους 21 πόντους (33-12 στο 15'). Το Μαρούσι με πολύ μικρή συγκομιδή και αρκετά χαμένα ριμπάουντ έμεινε νωρίς αρκετά πίσω στο σκορ καταφέρνοντας μόνο να μειώσει με τον Μπρίσκοου στους 14 (36-22 3' πριν τη λήξη του ημιχρόνου). Οι γηπεδούχοι, όμως, κράτησαν σε αυτό το επίπεδο της διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-29.

Η επαναφορά στο παρκέ βρήκε την ομάδα του Νίκου Βετούλα πιο ανεβασμένη μειώνοντας ακόμα περισσότερο, στους 11 (44-33). Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου την «σκυτάλη» πήρε ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης για τους φιλοξενούμενους ο οποίος με δύο τρίποντα μείωσε στους 8 (51-43) και έβαλε «φωτιά» στο ματς. Η απάντηση ήταν άμεση με 6 γρήγορους πόντους από τους Ροδίτες, που μέχρι τότε είχαν χάσει την κυριαρχία που κατείχαν στο πρώτο μισό του αγώνα. Το τρίποντο του Γκάουντλοκ που σημείωσε για το 62-47 στο 28' προσγείωσε τους φιλοξενούμενους και επέβαλλε ξανά το ρυθμό της ομάδας του Κούρο Σεγκούρα που μπήκαν στην τελευταία περίοδο με σκορ 68-52.

Στον ίδιο ρυθμό εξελίχθηκε και το τέταρτο δεκάλεπτο με το Μαρούσι να μην παρατάει το παιχνίδι παρά το γεγονός ότι βρέθηκε και στο -18 στο 31'. Η επιμονή των φιλοξενούμενων ροκάνισε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (78-69 )στα μέσα της περιόδου, ενώ ένα τρίποντο του Κόζι λίγο αργότερα μείωσε εκ νέου στους 6 (78-72). Οι Αμαρουσιώτες βρέθηκαν μια «ανάσα» από την ανατροπή με τον Τζούστον να ευστοχεί έξω από τα 6.75μ (78-75 με 3'.30'' για το τέλος). Τη λύση για τον Κολοσσό έδωσε ο Μπίλις που έγραψε το 83-78 χαρίζοντας μαξιλαράκι ασφαλείας με μόλις 1 λεπτό για το τέλος της αναμέτρησης. Οι 4 εύστοχες βολές του Γκάουντλοκ στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς και το λέι απ του Χιλ έγραψαν το τελικό 89-85.

Την παράσταση έκλεψε ο Άντριου Γκάουντλοκ που έδειξε την κλάση του με 21 πόντους,3 ριμπάουντ και 3 ασίστ αλλά και ο Σίμι Σίτου που άγγιξε το double double με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ από πλευράς γηπεδούχων. Απ΄την άλλη, ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης (18π.-6ρ.) όπως και ο Αϊζάια Μπρίσκοου (18π.-7ασ.) έδωσαν τη δική τους μάχη για τους φιλοξενούμενους.

Με τη Γλώσσα των Αριθμών

Το εκρηκτικό ξεκίνημα του Κολοσσού στον αγώνα σε συνδυασμό με την επιθετική δυστοκία του Αμαρουσίου και τα κερδισμένα ριμπάουντ (26-9 στο ημίχρονο) δεν ήταν αρκετά για να διατηρήσει τη διαφορά των 21 πόντων και στο δεύτερο μισό, εκεί όπου έκανε αρκετά λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι που βρήκαν 26 πόντους απ' αυτά.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 44-29, 68-52, 89-85