22.7 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Κολοσσός Ρόδου-ΑΕΚ 62-65: Πήρε το θρίλερ με… ισπανική αύρα (pics+vids)

Σε ένα ματς που κυριάρχησαν τα λάθη και η αστοχία και κρίθηκε στο τέλος, η ΑΕΚ χάρις στο εύστοχο καλάθι του Δημήτρη Μαυροειδή 17'' πριν το τέλος πήρε σπουδαίο διπλό στη Ρόδο απέναντι στον Κολοσσό με 65-62 στο ντεμπούτο του Κούρο Σεγκούρα στον "κιτρινόμαυρο" πάγκο.

Με τον Κολοσσό να είναι πιο αποτελεσματικός επιθετικά από την ιδιαίτερα άστοχη ΑΕΚ, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπήκε νωρίς σε θέση οδηγού πριν έρθουν τα δύο τρίποντα των Ράουτινς και Φιλιππάκου να βάλουν την Ένωση μπροστά στο σκορ (13-14). Το λέι απ του Άντι Ράουτινς στον αιφνιδιασμό λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου διαμόρφωσε το +3 της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο (13-16).

Με την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα να μπαίνει δυνατά και να αποκτά προβάδισμα ακόμα και οκτώ πόντων (16-24) ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ροδίτες να απαντούν με ένα σερί 12-0 και να αποκτούν εκ νέου το προβάδισμα (28-24) έχοντας μπροστάρη τον Ουίλιαμς. Το σκορ διατηρήθηκε σε χαμηλά επίπεδα με καμία από τις δύο ομάδες να μην ξεφεύγει και οι γηπεδούχοι πήγαν στο +1 στην ανάπαυλα (32-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με εκείνο να εξακολουθεί να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα και την περίοδο να λήγει σε απόλυτη ισορροπία (45-45). Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε φινάλε για... γερά νεύρα. Με την αστοχία να κυριαρχεί και για τις δύο ομάδες η ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμη και με το καλάθι του Μαυροειδή 17'' πριν το φινάλε πήρε ένα σημαντικό "διπλό" στη Ρόδο.

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ο Άντι Ράουτινς ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ στην αναμέτρηση με 14 πόντους και έχοντας 4/8 τρίποντα, ωστόσο ο Δημήτρης Μαυροειδής ήταν καθοριστικός καθώς πέρα από τα 11 ριμπάουντ που μάζεψε σκόραρε και το καλάθι που έκρινε το ματς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Εντυπωσιακή ήταν η επίδοση της ομάδας του Κούρο Σεγκούρα στα ριμπάουντ και δη στα επιθετικά καθώς μάζεψαν 18.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.