19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Κολοσσός Ρόδου – Απόλλωνας Πάτρας 88-60: Παράσταση για έναν ρόλο από τους Ροδίτες(Vid+Pics)

Για την 15η αγωνιστική της Basket League, ο Κολοσσός δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πάτρας στη Ρόδο με σκορ 88-60. Οι γηπεδούχοι ήλεγξαν από την αρχή το παιχνίδι και με τη νίκη αυτή έφτασαν τις 6 για φέτος. Παράλληλα ο Απόλλωνας παραμένει μόνος τελευταίος με ρεκόρ 3-12.

Στο κλειστό γυμναστήριο Καλλιθέας, ο Κολοσσός Ρόδου υποδέχθηκε τον ουραγό της Basket League Απόλλωνα Πάτρας και έκανε από νωρίς ξεκάθαρες τις προθέσεις του. Οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα βρήκαν από νωρίς ρυθμό και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και ξέφυγαν από τους Πατρινούς. Με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Γκάουντλοκ, οι Ροδίτες λειτούργησαν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση και οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 16 πόντων (44-28)

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν ισοδύναμες, με τον Κολοσσό να εμφανίζεται λιγότερο προσηλωμένος στην άμυνα, κάτι που οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν και διατήρησαν την διαφορά στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου. Κολοσσός και Απόλλωνας μπήκαν στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με 15 πόντους να τους χωρίζουν (68-53).

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν σοβαροί στα αμυντικά τους καθήκοντα, ενώ παράλληλα έκαναν επίδειξη των επιθετικών τους αρετών, μη επιτρέποντας την όποια αντίδραση των φιλοξενούμενων. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 88-60 υπέρ του Κολοσσού, με την ομάδα από την Ρόδο να «ανεβαίνει» στο 6-9. Από την άλλη ο Απόλλωνας Πάτρας «υποχώρησε» στο 3-12 και παραμένει μόνος τελευταίος στη βαθμολογία της Basket League.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα της Ρόδου ήταν ο Άντριου Γκάουντλοκ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Ο Κολοσσός κέρδισε την μονομαχία της δημιουργίας καθώς μοίρασε 19 ασίστ για μόλις 6 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 16 ασίστ για 10 λάθη αντίστοιχα. Παράλληλα, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά εύστοχοι από την γραμμή του τριπόντου καθώς σούταραν με 40%, τη στιγμή που η ομάδα της Πάτρας είχε 29%.

Την επόμενη αγωνιστική ο Κολοσσός Ρόδου φιλοξενείται από τον Άρη, ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας υποδέχεται τον Παναθηναϊκό

Τα δεκάλεπτα: 22-18/44-28/68-53/88-60