25.4 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Κολοσσός-Προμηθέας 71-95: Μόλις βρήκε ρυθμό, κυριάρχησε απόλυτα(pics+vids)

Ο Προμηθέας κυριαρχώντας στη μεγάλη διάρκεια του παιχνιδιού, πήρε τη νίκη με σκορ 95-71 κόντρα στον Κολοσσό και κατέκτησε την 3η θέση του σούπερ καπ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην αναμέτρηση με το πόδι πατημένο στο γκάζι, χτίζοντας με το καλημέρα διαφορά 10 πόντων(10-0), όμως ο Προμηθέας έβγαλε άμεσα αντίδραση και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3(20-23). Το δεύτερο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου ανήκε πλήρως στους παίκτες του Γιατρά, οι οποίοι με ένα επιμέρους σκορ 14-3 μετέτρεψαν το 29-29 του 15ου λεπτού στο υπέρ τους 44-32 στο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο σύντομα απέκτησε σύντομα διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Προμηθέα να ξεμακραίνει στο σκορ, παρουσιάζοντας επιθετικό πλουραλισμό και καλή ισορροπία στο παιχνίδι κοντά και μακριά από το καλάθι.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το ποσοστό του Κολοσσού στα δίποντα(19/45, 42%) βελτιώθηκε αισθητά στα τελευταία λεπτά, ωστόσο ήταν αποκαρδιωτικό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και αυτός ήταν ένας από τους κύριους λόγους που οδήγησαν τον Προμηθέα σε μια άνετη νίκη