27.5 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Κολοσσός – Προμηθέας 69-67: Κολοσσιαία ανατροπή με ήρωα τον Τιγκ (pics+vids)

Ο Κολοσσός Ρόδου πέτυχε μία τεράστια νίκη με 69-67 απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή επιτυχία για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου η οποία προερχόταν από δύο εκτός έδρας ήττες σε Νίκαια και Καρδίτσα, ενώ την ίδια στιγμή το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά έχασε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Από την αρχή του αγώνα ήταν φανερό ότι ο ρυθμός θα ήταν χαμηλός και το ίδιο θα συνέβαινε και με το σκορ. Στο φινάλε της πρώτης περιόδου βέβαια οι δύο ομάδες βελτιώθηκαν κάπως στον τομέα της παραγωγικότητας και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 18-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες πρωταγωνίστησαν και τα καλάθια σημειώνονταν με το... σταγονόμετρο. Οι γηπεδούχοι έμεναν κοντά στο σκορ αλλά δυσκολεύονταν πάρα πολύ στην επίθεσή τους. Μία ωραία προσπάθεια του Τσαϊρέλη από κοντά στο 17' διαμόρφωσε το 21-29 και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η κατάσταση πάντως δεν βελτιώθηκε για τους Ροδίτες και στο φινάλε του ημιχρόνου η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε αποκτήσει προβάδισμα δέκα πόντων (26-36).

Το πρώτο δίλεπτο του τρίτου κομματιού της αναμέτρησης βρήκε τους γηπεδούχους να εξαπολύουν αντεπίθεση και με γρήγορο σερί 6-0 μείωσαν σε 32-36, αναγκάζοντας τον κόουτς Γιατρά να διακόψει τη ροή της αναμέτρησης παίρνοντας τάιμ άουτ. Το ντέρμπι είχε φουντώσει για τα καλά και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 50-52 και όλα πλέον ήταν «ανοιχτά».

Στην πρώτη επίθεση του τελευταίου δεκαλέπτου οι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 53-52, όμως η αντίδραση ήταν άμεση από τους Πατρινούς που προσπέρασαν με 58-53 στο 33'. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους επτά (53-60), ωστόσο η αντίδραση του Κολοσσού ήταν καλή και παρέμεινε στο... κόλπο. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο κι από τις δύο πλευρές και στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν 65-67, με τον Τιγκ να ισοφαρίζει 67-67 στα 39,7'' για το φινάλε.

Η επόμενη επίθεση του Προμηθέα ήταν κάκιστη καθώς δεν εκτέλεσε καν και ο Κολοσσός είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι. Δεν την άφησε ανεκμετάλλευτη και ο Τιγκ στα 0,6'' πέτυχε το καλάθι της νίκης για τους γηπεδούχους.

Ο ΗΡΩΑΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ: Ο Μαρκίς Τιγκ δεν ήταν σε καμία περίπτωση ο MVP σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης. «Μίλησε» όμως στο τέλος με το καλάθι που χάρισε τη νίκη στον Κολοσσό κι έκλεψε τη δόξα από τον εξαιρετικό Σταρκς αλλά κι από τον Γιανγκ των φιλοξενούμενων.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας όχι μόνο στο σκορ αλλά και σχεδόν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Τελικά η διαφορά έμελλε να γίνει στους πόντους που προήλθαν μέσα από τη ρακέτα, με τον Κολοσσό να βρίσκει 46 στο «ζωγραφιστό» και τον Προμηθέα δέκα λιγότερους.