20.1 C
Δευτέρα, 27 Μαΐου, 2024

Κολοσσός-Προμηθέας 114-109: Κολοσσιαίο θρίλερ (pic, vids)

Η παράσταση δεν τελειώνει πριν τραγουδήσει η χοντρή κυρία. Κανένας αγώνα μπάσκετ δεν τελειώνει πριν την τελευταία κόρνα της γραμματείας, πολύ περισσότερο όταν το χρονόμετρο δείχνει μόλις το 24ο λεπτό. Κι όμως, ο αγώνας της Ρόδου έδειχνε τελειωμένος σε εκείνο το σημείο του. Ο Προμηθέας όμως έκανε επέστρεψε από το -21. Ο Περάντες έστειλε το θρίλερ στην παράταση και εκεί ο Κολοσσός πήρε μία νίκη που στα μεγαλύτερα διαστήματα του ματς, έδειχνε δική του, επικρατώντας με 114-109.

Ο Λόντον Περάντες και ο Λούκα Μπραΐκοβιτς ήταν αυτοί που έκαναν σχεδόν τα πάντα για τον Κολοσσό. Αν και προερχόμενος από τον τραυματισμό στο ματς με τον ΠΑΟΚ, ο Αμερικανός όχι μόνο αγωνίστηκε αλλά έκανε μία σπουδαία εμφάνιση και οδήγησε τον Κολοσσό. Ο Αυστριακός έκανε έβαλε έναν ακόμη κρίκο στην αλυσίδα των σπουδαίων εμφανίσεων του και ο Κολοσσός κυριάρχησε για τρεις περιόδου, προηγήθηκε με 21 πόντους αλλά χρειάστηκε το επιπλέον πεντάλεπτο για να πάρει το αποτέλεσμα.

Είναι μία νίκη που επιτρέπει στην ομάδα του Κούρο Σεγκούρα να μην κοιτάζει προς τα κάτω, κάτι που βάσει του ρόστερ της βέβαια μοιάζει απολύτως φυσιολογικό. Ανέβηκε στο 4-6 και θα κλείσει τον πρώτο γύρο με το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στο Μαρούσι, μετά τη διακοπή για το All Star Game και με την προϋπόθεση βέβαια να μην αποφασίσει κάτι… διαφορετικό η κυβέρνηση αφού υπάρχει το σενάριο αναστολής όλων των επαγγελματικών Πρωταθλημάτων.

Για τον Προμηθέα το παιχνίδι αυτό ήταν ένα πρώτο τεστ μετά την απώλεια του ηγέτη του και πρώτου σκόρερ του Πρωταθλήματος, Χάντερ Χέιλ. Η ομάδα της Πάτρας θα πρέπει να μάθει να ζει για ένα διάστημα χωρίς τον παίκτη που του έδινε 20 πόντους και 4,55 ασίστ. Σε πρώτη φάση δεν έδειξε έτοιμη να διαχειριστεί αυτό το πρόβλημα. Υποχρεώθηκε στην τρίτη εκτός έδρας ήττα της σε πέντε ματς και θα κλείσει τον πρώτο γύρο υποδεχόμενη τον Παναθηναϊκό. Δεν μπορεί παρά να προβληματιστεί από το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με 21 και είχε τόσο μεγάλο, αμυντικό παθητικό αλλά και να κρατήσει από την άλλη πλευρά την επιστροφή από αυτήν τη μεγάλη διαφορά.

Ο Σεγκούρα επιστράτευσε τον Γόντικα στην αρχική πεντάδα προκειμένου να αποτρέψει το συνηθισμένο πρόβλημα του Κολοσσού με τα φάουλ του Μπραΐκοβιτς, ωστόσο ο διεθνής σέντερ έκανε γρήγορα δύο πάνω στον Ετσενίκε και επιστρατεύτηκε ο Αυστριακός. Αυτός μπήκε έτοιμος και με δύο διαδοχική καλάθια του, ο Κολοσσός προηγήθηκε στα μισά της περιόδου με 14-11. Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό στα πρώτα λεπτά του (19-19 στο 6’). Ο Τάιλερ Πόλεϊ ήταν πολύ παραγωγικός φτάνοντας τους 10 πόντους και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σημειώσουν 33 στο τέλος της πρώτης περιόδου, για να προηγηθούν με 33-25, αφού ο Προμηθέα δεν έδειχνε καμία διάθεση να πιέσει στην άμυνα.

Στα αξιοσημείωτα της πρώτης περιόδου, το ότι ο Κολοσσός δεν έκανε λάθος και «έγραψε» ένα επιμέρους 9-0 από αιφνιδιασμούς.

Ότι έχτισε όμως ο Κολοσσός στα 10 πρώτα λεπτά, το γκρέμισε ο Προμηθέας μέσα σε 1:23 στη δεύτερη περίοδο, αφού έκανε ένα σερί 8-0 και ισοφάρισε (33-33). Η αντίδραση του Κολοσσού όμως ήταν άμεση, αφού απάντησε με ένα σερί 12-6 (45-39 στο 16’) και με τον Περάντες να ανεβάζει στροφές άνοιξε τη διαφορά στους 10, που ήταν και αυτή που διαμορφώθηκε στο τέλος του ημιχρόνου (59-49), με τον Αμερικανό γκαρντ να φτάνει στους 16 πόντους, ενώ 15 είχε ο Μπραΐκοβιτς.

Είναι αξιοσημείωτο ότι στο τέλος του πρώτου μέρους, ο Περάντες είχε 16 και ο Μπραΐκοβιτς 15 πόντους.

Ο Κολοσσός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς καμία διάθεση να δείξει σημάδια χαλάρωσης λόγω του +10. Το αντίθετο έγινε μάλιστα αφού μπήκε στο παρκέ… αγριεμένος! Έκανε ένα σερί 11-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στους 21 (70-49 στο 24’). Ο Προμηθέας χρειάστηκε 4:03 για να βρει σκορ στην τρίτη περίοδο αλλά είχε πια ένα βουνό μπροστά του. Μείωσε στους 13 (72-59) αλλά 10 λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι έδειχναν να βάζουν το ένα χέρι τους πάνω στη νίκη (82-67).

Ο Προμηθέας δεν είχε καμία διάθεση να εγκαταλείψει την προσπάθεια. Σε 1,5 λεπτό της τέταρτης περιόδου έκανε ένα σερί 6-0 και η διαφορά από τους 21 έπεσε στους εννιά (82-73). Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο η ομάδα της Πάτρας έβαλε πίεση στους γηπεδούχους (94-87).  Ο Κάουαν με τρίποντο μείωσε στους τέσσερις μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό (94-90). Ο Μπραΐκοβιτς με μία βολή έκανε το 95-90 και ο Κόφεϊ μείωσε στα 41’’ ακόμη περισσότερο (95-92). Ο Χρυσικόπουλος έκανε μία κακή επιλογή με φάουλ στον Πόλεϊ μακριά από το καλάθι και χωρίς μάλιστα να απειλεί. Εκείνος με δύο βολές έκανε το 97-92 στα 32,3’’ αλλά ο Κάουαν με νέο τρίποντο μείωσε στους δύο (97-95)! Ο Πόλεϊ πήγε και πάλι στη γραμμή αλλά έβαλε μία βολή (98-95) στα 13’’.

Η επιλογή του Κολοσσού ήταν φάουλ για να μην ρισκάρει με ένα τρίποντο. Έτσι ο Κάουαν πήγε στη γραμμή στα 10,2’’ και έκανε το 98-96 αλλά ο Χρυσικόπουλος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Κάουαν ευστόχησε σε τρίποντο και πήρε και φάουλ! Με τη βολή έκανε το 98-100 και έμειναν 6,8’’ για τον Κολοσσό. Ο Γκάουντλοκ αστόχησε σε τρίποντο όμως ο Περάντες με φόλοου στην εκπνοή έκανε το 100-100 στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Στο επιπλέον πεντάλεπτο το θρίλερ συνεχίστηκε αφού ο Κολοσσός από το 105-108 έκανε σερί 6-0  και προηγήθηκε με 111-108. Στα 48’’ ο Πόλεϊ αστόχησε σε δύο βολές αλλά ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Ρέινολντς. Ο Πετρόπουλος δεν μπόρεσε να τελειώσει το παιχνίδι και ο Κολοσσός έκανε φάουλ στον Κάουαν στα 7,8’’. Ο Αμερικανός έβαλε μία βολή (111-109) για να ακολουθήσει φάουλ που έδωσε τρεις βολές στον Γκάουντλοκ που σφράγισε τη νίκη των Ρόδιων.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Λόντον Περάντες δικαιούται αυτόν τον τίτλο. Ήταν αυτός άλλωστε που κράτησε όρθιο τον Κολοσσό με το φόλοου που έστειλε το ματς στην παράταση. Όχι μόνο γι’ αυτό όμως. Ο Αμερικανός τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους, 8 ασίστ και πέντε ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Αυτό μπορεί να πιστωθεί σαν παράσημο και στις δύο ομάδες. Σε ματς 45 λεπτών, 223 πόντων και τέτοιας έντασης, είχαν από εννιά μόλις λάθη.

Photo Credits: Eurokinissi