17.7 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Κολοσσός-Περιστέρι 88-82: Άντεξε στο τέλος! (pics+vids)

Ο Κολοσσός άντεξε στην επιστροφή του Περιστερίου (-13) στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας μία πολύτιμη νίκη με 88-82. Οι Ροδίτες με ένα επιμέρους 26-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήραν μία διψήφια διαφορά την οποία συντήρησαν μέχρι τα μέσα της 4ης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι όμως πήραν το προβάδισμα (1:30') πριν το τέλος. Οι Κόφι και Κατσίβελης αντέδρασαν και με δύο καλάθια έδωσαν τη χαριστική βολή στο Περιστέρι. Πλέον, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, βρίσκεται ένα βήμα από το να κλειδώσει τη συμμετοχή της στο Final 8 του κυπέλλου. Οι Ροδίτες έχουν ήδη 5 νίκες σε 10 παιχνίδια, φιλοξενώντας το Λαύριο την τελευταία αγωνιστική. Ακόμα και με ήττα ο Κολοσσός (έχει την ισοβαθμία με τον Προμηθέα) έχει ελπίδες, διότι ο Προμηθέας πρέπει να κάνει το 3/3 (σήμερα 30/12 παίζει με Καρδιτσα) και τίποτα λιγότερο.

Στα πρώτα 7' λεπτά της αναμέτρησης καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. Βέβαια το Περιστέρι ήταν αυτό που κρατούσε την πρωτοκαθεδρία, με αλλεπάλληλα ντράιβ προς το καλάθι μπήκε από νωρίς το μπόνους των βολών. Βέβαια δεν το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο (7/13), παράλληλα το  Περιστέρι μπόρεσε να ανοίξει τη διαφορά υπέρ του με το +7 (25-18) πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 25-21. Για τον Κολοσσό ο Όσμπορν είχε ήδη δέκα πόντους στην πρώτη περίοδο.

Φανταστικό ξεκίνημα για τους Ροδίτες στο δεύτερο  δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 8-0 παίρνοντας το προβάδισμα με 29-25. Με την είσοδο του Γιανίκ Μορέιρα ο Κολοσσός βρήκε ελεύθερα σουτ ακουμπώντας αρχικά την μπάλα στον Ανγκολέζο ψηλό. Μάλιστα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν έμεινε εκεί, διεύρυνε το προβάδισμά της και στο +8 μ ε ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη του ημιχρόνου. Έν αημίχρονο που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 47-40. Το Περιστέρι δεν πήρε ουσιαστικά τίποτα από τον πάγκο του, με αποτέλεσμα ο Βασίλης Σπανούλης να επαναφέρει τους βασικούς του. Παρόλα αυτά, ο Κασελάκης ήταν η μόνη επιθετική πηγή για τους φιλοξενούμενους, ο Έλληνας φοργουορντ ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα και είχε 13 πόντους στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, ίσως αρκετοί να περίμεναν την απάντηση του Περιστερίου. Αντ' αυτού όμως, ο Κολοσσός έδειχνε να πατά καλύτερα στο παρκέ και με τρίποντο του Κένταλ Σμιθ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +13 (58-45) τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Οι Ροδίτες θωράκισαν τη ρακέτα τους στην άμυνα και όσο το Περιστέρι δεν μπορούσε να βάλει τα τρίποντα η διαφορά έμενε σε διψήφια επίπεδα. Οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 24% έξω από τα 6.75, αυτό βέβαια δεν ενοχλούσε τους γηπεδούχους που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +10 (66-56).

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Κολοσσός θα καταφέρει να εξασφαλίσει σχετικά εύκολη τη νίκη, ήρθε ένα τρίποντο ξέσπασμα από τους φιλοξενούμενους, με πρωταγωνιστή τον Μάρκους Ντένμον. Τρία σερί τρίποντα και η διαφορά έφτασε στο -3. Πλέον το παιχνίδι πήρε φωτιά. Το Περιστέρι με καλάθι του Μπίλαν πήρε και πάλι το προβάδισμα (από τις αρχές της δεύτερης περιόδου), όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι τις λύσεις. Με δύο καλές άμυνες, βρήκαν τα πολύτιμα καλάθια των Κόφι και Κατσίβελη που σφράγισαν τη νίκη.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Κένταλ Σμιθ. Ο Αμερικανός ήταν η σταθερή πηγή σκοραρίσματος για τους γηπεδούχους. Πέτυχε πολύτιμα τρίποντα στο φοβερό δεύτερο δεκάλεπτο του Κολοσσού. Συνολικά είχε 17 πόντους με 6 τελικές πάσες με 6/11 σουτ εντός πεδιάς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πολύ χαμηλό το ποσοστό για το Περιστέρι στα τρίποντα. Μόλις (8-26) 30%, ενώ σίγουρα και το ποσοστό στις βολές ήταν εξίσου απογοητευτικό. Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν 38 βολές έβαλαν μόλις 24, ήτοι 63%. Στον αντίποδα ο Κολοσσός είχε περισσότερες λύσεις στο παιχνίδι. Πήρε 44 πόντους από τον πάγκο του με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να έχει μόλις 15.