21.4 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Κολοσσός-ΠΑΟΚ 69-60: Τρίτος και ζει το όνειρο του

Η τυπική, μαθηματική επιβεβαίωση ότι ήταν η τρίτη καλύτερη ομάδα της κανονικής περιόδου ήρθε για τον Κολοσσό. Η ομάδα της Ρόδου επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 69-60 στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής της Basket League, «κλειδώνοντας» και τυπικά την 3η θέση της βαθμολογίας, μέσα από ένα παιχνίδι που δεν αποζημίωσε όσους το παρακολούθησαν αφού χαρακτηρίστηκε από το κακό μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες. Ειδικά από τον ΠΑΟΚ που παρότι έμεινε μέσα στο παιχνίδι σχεδόν μέχρι το τέλος, στην πραγματικότητα ήταν για μία ακόμη φορά απογοητευτικός.

Είναι κάτι που συμβαίνει για δεύτερη φορά στην ιστορία του Κολοσσού στην Basket League μετά την περίοδο 2011-12. Οι Ρόδιοι περιμένουν πια να μάθουν την ομάδα που θα τερματίσει στην 6η θέση και την οποία θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας. Σε κάθε περίπτωση ο Κολοσσός ζει το όνειρο του και βάζει πια τον πήχη ψηλά, με ανοιχτή ακόμη και την ευρωπαϊκή προοπτική για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ που έψαχνε μια νίκη ελπίδας και εξιλέωσης, ελπίδας για τα πλέι οφ και εξιλέωσης για τα τελευταία αποτελέσματα του, φεύγει με άδεια χέρια και από τη Ρόδο. Του έμεινε πια το εντός έδρας ματς με την ΑΕΚ στο φινάλε της κανονικής περιόδου, όμως η παρουσία του στα πλέι οφ συγκεντρώνει πια λιγότερες πιθανότητες που περνάνε και από τα χέρια άλλων ομάδων.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο παιχνίδι έχοντας αθροιστικά 1/14 σουτ (0/7 ο Κολοσσός και 1/7 ο ΠΑΟΚ ) και έτσι στα τέσσερα λεπτά το σκορ ήταν 0-3. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν λογαριασμό με τρίποντο του Μομίροφ στα 5:24 από το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο μισό της ωστόσο αμφότεροι ξεκόλλησαν κάπως στην επίθεση τους. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 12-9 στο 10’ έχοντας 4/13 εντός παιδιάς και έξι λάθη αφού την ίδια ώρα ο Κολοσσός είχε 4/16 σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και στο +5 (9-14) αλλά ο Κολοσσός απάντησε με ένα γρήγορο 6-0 για να προσπεράσει (15-14 στο 13’) αφού η είσοδος του Φλόιντ του έδωσε διαφορετική οντότητα στην επίθεση. Ο ρυθμός του αγώνα όμως δεν άλλαξε και στα μισά της δεύτερης περιόδου το σκορ παρέμενε χαμηλά (22-19). Ο Κολοσσός έκανε μία προσπάθεια να ξεφύγει (27-21) αλλά ο ΠΑΟΚ δεν του το επέτρεψε (27-26 στο 18’) παρότι είχε ήδη φτάσει τα 10 λάθη. Οι γηπεδούχοι πάντως έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 31-26 αν και μέτρησαν 13/36 σουτ εντός πεδιάς.

Σημαντικό στοιχείο του πρώτου ημιχρόνου, οι 10 περισσότεροι πόντοι που πήρε ο Κολοσσός από τα λάθη του αντιπάλου του, έχοντας 12 έναντι μόλις δύο του ΠΑΟΚ.

πρώτου. Σε 3,5 λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 4-3 αλλά ήταν φανερό ότι ο Κολοσσός ήταν πιο συγκεντρωμένος και αποφασιστικός. Έτσι στα μέσα της περιόδου άνοιξε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (41-31). O ΠΑΟΚ που είδε τον Μάντζαρη να φορτώνεται με τέσσερα φάουλ βρήκε λύσεις από τον Τολιόπουλο που για κάποιο λόγο δεν έπαιξε ούτε δευτερόλεπτο στο πρώτο ημίχρονο και μείωσε στους πέντε (45-40 στο 28’). Ο Κολοσσός όμως στο 30’ είχε «αέρα» οχτώ πόντων χάρη σε τρίποντο του Μίλερ στην εκπνοή (50-42).

Το σκορ συνέχισε να έρχεται με το σταγονόμετρο ειδικά για τους φιλοξενούμενους και ο Κολοσσός κατάφερε να στείλει τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα (55-44 στο 33’). Ο ΠΑΟΚ με ένα 6-0 όμως φρόντισε να μείνει μέσα στο παιχνίδι (55-50 στο 35’). Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Κολοσσός ήταν μπροστά με επτά (65-58) και μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό όλα είχαν κριθεί (67-58).

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Σον Μίλερ τελείωσε το ματς με double-double (13π, 11ρ.) αλλά αυτός που έκανε ευκολότερη τη ζωή του Κολοσσού ήταν ο Τζόρνταν Φλόιντ που ταλαιπώρησε τους γκαρντ του ΠΑΟΚ, τελειώνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους ενώ είχε ακόμη έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ξέχωρα από τα χαμηλά ποσοστά και των δύο ομάδων (37% ο Κολοσσός και 38% ο ΠΑΟΚ), οι Ρόδιοι έκαναν 10 λάθη λιγότερα (7 έναντι 17) και από αυτά προέκυψε η χαώδης απόσταση των αντίστοιχων πόντων αφού ο Κολοσσός σημείωσε 19 και ο ΠΑΟΚ μόλις δύο.

Photo Credits: Eurokinissi