27.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Κολοσσός – Παναθηναϊκός 78-81: Έβγαλε την υποχρέωση με ανεβασμένο Βιλντόσα (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στη Ρόδο τον Κολοσσό με 81-78, σε παιχνίδι για την όγδοη αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» -οι οποίοι δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους- παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα και με 16 βαθμούς φιγουράρουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη το συγκρότημα του Κούρο Σεγκούρα «έπεσε» στο 3-5 όμως παραμένει εντός οκτάδας.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, από την αρχή οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να δείξουν την ανωτερότητά τους και ότι δεν θα άφηναν περιθώρια για την αμφισβήτησή της. Προηγήθηκαν γρήγορα με διψήφια διαφορά (6-18), ωστόσο ο Μπραΐκοβιτς από την πλευρά των γηπεδούχων ήταν εντυπωσιακός και με 13 πόντους τους κράτησε κοντά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Αταμάν να προηγείται με επτά πόντους (20-27).

Η δεύτερη περίοδος δεν είχε την παραμικρή σχέση με την πρώτη. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα έξι πρώτα λεπτά της, οι δύο ομάδες είχαν σημειώσει συνολικά έξι πόντους και το σκορ ήταν 22-31, αστοχώντας σε πολλά σουτ αλλά και σ' ελεύθερες βολές. Πάντως το «τριφύλλι» βρήκε ρυθμό στη συνέχεια και μ' ένα μικρό ξέσπασμα ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 16 πόντους κι έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενο με 44-28.

Το τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού βρήκε τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αντεπιτεθούν και να μην έχουν διάθεση να παραδοθούν αμαχητί. Έπαιξαν καλύτερη άμυνα αλλά το πιο σημαντικό για εκείνους ήταν ότι βελτιώθηκαν αισθητά στην πλευρά της επίθεσης. Βρήκαν πολλές λύσεις κι εύκολα καλάθια αλλά και μακρινά σουτ. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της Καλλιθέας έγραφε 51-61 και θεωρητικά το ματς δεν είχε κριθεί.

Στην τελευταία περίοδο οι Ροδίτες μείωσαν ακόμα και στους επτά πόντους (54-61), ωστόσο σ' εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και ξέφυγαν με 14 πόντους (56-70, 34'), καθαρίζοντας στην ουσία την υπόθεση. Στο φινάλε οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν διαδοχικά λάθη των αντιπάλων τους και πλησίασαν στους πέντε πόντους (76-81), ωστόσο ήταν αργά και η κόρνα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με 81-78.

Η ΤΡΙΠΛΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ: Οι νικητές είχαν σε καλό απόγευμα τον Λούκα Βιλντόσα ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε επίσης ο Κέντρικ Ναν και 11 ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι ο οποίος μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων διασώθηκε ο Κολοβέρος με 14 πόντους και εξαιρετική παρουσία, ενώ ο Μπραΐκοβιτς ηγήθηκε πετυχαίνοντας 22 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η μεγαλύτερη διαφορά που συναντά κανείς κοιτώντας τη στατιστική εικόνα είναι στις ασίστ, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι έδωσαν αρκετές περισσότερες, ενώ πήραν αρκετούς περισσότερους πόντους κι από τη γραμμή των βολών.