21.5 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Κολοσσός-Παναθηναϊκός 64-88: Ξύπνησε και… ξέσπασε! (vids+pics)

Ο Παναθηναϊκός ήταν σε... διάθεση ΣΕΦ στο πρώτο ημίχρονο και ο Κολοσσός έμοιαζε τότε ικανός να κάνει το «μπαμ», αλλά καμία τέτοια σκέψη δεν πέρασε στο δεύτερο μέρος, όταν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη σοβαρεύτηκαν και «πάτησαν» τους Ροδίτες με 88-64 χάρη σε μια φοβερή άμυνα και τη άρνηση των Μέικον-Νέντοβιτς να μπουν σε διαδικασία να συζητήσουν την υπόθεση νίκης, ανεβάζοντας στο 15-1 τους «πράσινους» και αφήνοντας στο 10-6 τους «θαλασσί».

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να μπαίνει αποφασισμένος στο παρκέ, προηγούμενος με +7 στο πρώτο πεντάλεπτο με πολυφωνία επιθετικά και μην αφήνοντας τον αντίπαλό του να απειλήσει με κανέναν τρόπο (5-12). Κάπου εκεί, όμως, μπήκε ο παράγοντας του Χατζηδάκη, ο οποίος κέρδισε «μάχες» από τον Παπαγιάννη και η ομάδα του επέστρεψε, καταφέρνοντας ουσιαστικά με τους δικούς του δέκα πόντους να πλησιάσει στην ελάχιστη διαφορά (17-18).

Με τον Φλόιντ να βρίσκει επίσης ρυθμό, τον Ξανθόπουλο να δίνει ρεσιτάλ στη δημιουργία και τα ατού των «πρασίνων» να έχουν όλα εκμηδενιστεί, ο Κολοσσός όχι απλά πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά προκάλεσε ανησυχία με το +8 στα περίπου 3.5 λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου (32-24). Ο Πρίφτης ζήτησε ζώνη και αυτή αποσυντόνισε λίγο τους γηπεδούχους, με τις προσπάθειες του Μέικον να φέρνουν σερί 0-7 για το «τριφύλλι», αλλά η ηρεμία του Ξανθόπουλου κράτησε μπροστά τους «θαλασσί» σε ένα +7, που βάσει εμφάνισης έδειχνε υποσχόμενο στην ανάπαυλα (40-33).

Για ένα δίλεπτο δεν άλλαζε το σκηνικό, με τον Μίλερ να προσφέρει επίσης λύση στον Καντζούρη, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Μέικον το πήρε πάνω του και έδωσε σύνθημα.. αφύπνισης στους υπόλοιπους, για να ισοφαρίσει σε πρώτη φάση ο Παναθηναϊκός (48-48 στο 25'). Με την άμυνά του να «στραγγαλίζει» τους γηπεδούχους, που δεν έβρισκαν κανένα σημείο αναφοράς από την πλευρά τους, ακολούθησε ένα επιβλητικό επιμέρους 3-19, με τον Νέντοβιτς να βρίσκει επίσης τον εαυτό του και τους «πράσινους» να δείχνουν πως... καθάριζαν ήδη από το τρίτο δεκάλεπτο (51-67).

Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο Νέντοβιτς συνέχισε να «πυροβολεί» και... εν ριπή οφθαλμού η διαφορά έφτασε σχεδόν στους 30 πόντους (51-80 στο 34'). Τότε ήταν, που ο Πρίφτης αποφάσισε να κάνει διαχείριση και οι παίκτες του να πατήσουν το «φρένο», με αποτέλεσμα να «ξεκολλήσουν» και λίγο οι γηπεδούχοι, που είχαν μόλις 11 πόντους σε 14 λεπτά μέχρι εκείνο το σημείο στο δεύτερο ημίχρονο, για να τελειώσει το ματς στο + υπέρ του Παναθηναϊκού.

Δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88

ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ: Μπορεί ο Νέντοβιτς να έκανε «σόου» στο δεύτερο ημίχρονο και να τελείωσε με 27 πόντους και 10/19 σουτ, αλλά εκείνος που έκανε τη διαφορά στην πραγματικότητα για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ντάριλ Μέικον. Ο Αμερικανός ήταν εκείνος, που άλλαξε το ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο με τα μακρινά του σουτ, για να ακολουθήσουν και υπόλοιποι στον τελικό περίπατο, έχοντας 16 πόντους με τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η διαφορά στο μακρινό σουτ ήταν τεράστια, με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει με 13/28 τρίποντα και ποσοστό κοντά στο 50%, τη στιγμή που ο Κολοσσός ήταν άστοχος με 6/27 τρίποντα και ποσοστό μόλις στο 22%.