33.1 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Κολοσσός-Παναθηναϊκός 47-89: «Σκούπισαν» με 40άρα στη Ρόδο και περιμένουν οι «πράσινοι» (vids)

Ο Παναθηναϊκός ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο του εκτός έδρας αγώνα με τον Κολοσσό για τα πλέι οφ της Basket League και πήρε τη νίκη-πρόκριση με 89-47.

Οι «πράσινοι» οι οποίοι δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον τραυματία Πάρις Λι και τον Ντουέιν Μπέικον λόγω πειθαρχικού παραπτώματος, κατόρθωσαν να φτάσουν στη δεύτερη επικράτησή τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τους Ροδίτες και να τσεκάρουν το εισιτήριό τους για τα ημιτελικά των πλέι οφ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας όποια ομάδα προκριθεί από το ζευγάρι του Περιστερίου με την ΑΕΚ. Από την άλλη μία αρκετά καλή σεζόν για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ολοκληρώθηκε και είναι χαρακτηριστικό ότι και οι γηπεδούχοι είχαν πολλά προβλήματα και παρατάχθηκαν μόλις με εννιά διαθέσιμους παίκτες.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο Κολοσσός εκείνος ο οποίος κυριάρχησε απόλυτα κι έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει εκτός τόπου και χρόνου και να μην μπορεί να ανταποκριθεί. Στο φινάλε του πρώτου κομματιού της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα 21-13.

Το σύνολο του Χρήστου Σερέλη άλλαξε ριζικά την προσέγγισή του στο παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο και σιγά-σιγά άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά. Με «όπλο» την άμυνα και με επιμέρους σκορ 19-6, το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά με 32-27 κι αυτό ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το μομέντουμ είχε βρεθεί πλέον στην πλευρά των φιλοξενούμενων οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Είναι χαρακτηριστικό ότι σ' ένα δίλεπτο «έτρεξαν» σερί 13-0 για να ξεφύγουν με διαφορά 18 πόντων (45-27) και να μην κοιτάξουν ποτέ ξανά πίσω. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της Καλλιθέας έγραφε 40-64 και τα πάντα είχαν κριθεί.

Πλέον το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία και η κόρνα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό να επικρατεί τόσο εύκολα όσο μαρτυρά το τελικό 47-89.

Ο «ΚΑΥΤΟΣ» ΛΙΘΟΥΑΝΟΣ: Ο Μάριους Γκριγκόνις έχει βρει τον καλό του εαυτό εδώ και καιρό κι επιβεβαίωσε ότι διανύει περίοδο φόρμας. Ο Λιθουανός γκαρντ/φόργουορντ έμεινε στο παρκέ για κάτι λιγότερο από 26 λεπτά και σε αυτό το χρονικό διάστημα σκόραρε 23 πόντους. Για τους ηττημένους ο Κένταλ Σμιθ ξεχώρισε με 14 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Από την τελική διαφορά είναι φανερό ότι οι νικητές κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς κι έφτασαν στην άνετη επικράτηση.