21.3 C

Κολοσσός – Ολυμπιακός 79-80: “Μυθικός” Βεζένκοφ έσωσε το αήττητο (vids)

Ενα τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ στα 5,5'' για τη λήξη, έσωσε το εντυπωσιακό αήττητο του Ολυμπιακού εντός των συνόρων, διαμορφώνοντας το 79-80 επί του Κολοσσού στη Ρόδο. Οι γηπεδούχοι που μετρούσαν μέχρι σήμερα 7-0 στην έδρα τους είχαν συνολικά καλύτερη εικόνα, το προβάδισμα στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δε μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν τον... μυθικό Βούλγαρο σταρ, που σκόραρε 33 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ και μοίρασε και 4 ασίστ.

Ο Κολοσσός με επιθετικό πρωταγωνιστή τον Γιαννόπουλο, αλλά κυρίως με άμυνα που οδήγησε τον Ολυμπιακό σε 9 λάθη στο ημίχρονο (!), ήταν η ομάδα με την καλύτερη εικόνα σε όλη του τη διάρκεια. Το δεκάλεπτο έληξε με 22-23 και το ημίχρονο με 38-34 για τους Ροδίτες.

Ο Κολοσσός είχε πάρει ψυχολογία, ο Ολυμπιακός συνέχιζε νωχελικός και άτολμος και στην τρίτη περίοδο κι έτσι οι γηπεδούχοι, που είδαν και τον Ντίξον να προσθέτει πόντους στην παραγωγικότητα, έκλεισαν και την τρίτη περίοδο με 63-60 και το είχαν πιστέψει για τα καλά.

Ο Βεζένκοφ ήταν ο μόνος αποτελεσματικός παίκτης για τον Ολυμπιακό, αφού ο Παπανικολάου δεν είχε συνέχεια στο εκρηκτικό του ξεκίνημα και το επιθετικό πρόβλημα έβγαζε μάτια για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

O Κολοσσός άντεχε στο προβάδισμα μέχρι το 37', ο Ολυμπιακός είχε βρει λύσεις από τον Μπλακ επιθετικά και έκανε συνεχείς προσπάθειες... προσπεράσματος και το πρώτο ουσιαστικό τέτοιο ήρθε στο 38' με τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 73-77.

Με το ίδιο νόμισμα απάντησε ο Γιανγκ για το 76-77 και ο Γιαννόπουλος με ένα ακόμα, έκανε το 79-77 στο 38'30''. Ο Ολυμπιακός έχασε δύο συνεχόμενες επιθέσεις, ο Κολοσσός τη δική του που άρχισε στα 35'' με τον Λαρεντζάκη να κάνει κλέψιμο και ο Βεζένκοφ στα 5,5'' με τρίποντο έκανε το 79-80 και έστειλε τις ομάδες στους πάγκους για το τελευταίο τάιμ άουτ. Ο Κατσίβελης πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά όχι με καλές συνθήκες και το σκορ δεν άλλαξε.