18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Κολοσσός – Λαύριο 90-87: Ο Ντίξον σφράγισε την ανατροπή (vids)

Ο Κολοσσός βρέθηκε και στο -12 από το παθιασμένο Λαύριο στη Ρόδο, αλλά με τη φόρα που έχει πάρει δεν πτοήθηκε. Εχοντας πλέον πολύ γεμάτο ρόστερ και λύσεις, γύρισε το ματς και το πήρε με 90-87, με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Δημήτρη Κατσίβελη σε διάρκεια και τον Μάικλ Ντίξον στα τελευταία λεπτά. Το Λαύριο έχει μεταμορφωθεί, έχασε μεγάλη ευκαιρία για τρίτη νίκη στη σειρά, αλλά σίγουρα έχει δικαίωμα στην ελπίδα.

Ο Κολοσσός μπήκε φουριόζος στο ματς και ήταν ασταμάτητος στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Κατσίβελη να δίνει το σύνθημα και τον Τιγκ να παίρνει τη σκυτάλη, προηγήθηκε με 26-15 στο 8', έκλεισε το δεκάλεπτο στο 28-20 και στο 13' πήγε στο +13, 37-24.

Από εκείνο το σημείο, όλα άλλαξαν. Ο Αρ Τζέι Κόουλ συνδέθηκε με το καλάθι του Κολοσσού... όπως κι αν το επιχειρούσε, το Λαύριο βρήκε και το μακρινό σουτ που του έλειπε και έτσι στο 17', με επί μέρους σκορ 4-20(!) προσπέρασε με 41-44. Το ημίχρονο έληξε με 48-49 και υπήρχε ματς.

Ο ασταμάτητος Κόουλ με τον "μαέστρο" Κολοβέρο έδωσαν τρομερό ρυθμό στο Λαύριο και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Με τον αιφνιδιασμένο Κολοσσό να μη μπορεί να επιτεθεί σωστά, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +12, 52-64 και ο Κολοσσός έπαιξε τα...ρέστα ανατροπής ανεβάζοντας ψηλά την πίεσή του.

Εν μέρει δικαιώθηκε, έβαλε προβλήματα στον αντίπαλο, πλησίασε στο 64-69 και το δεκάλεπτο έληξε με 64-71

Ο Κολοσσός είχε αδρανοποιήσει τον Κόουλ, είδε δυσκολέψει όλο το παιχνίδι του Λαυρίου και είχε βρει τρόπο να φτάνει στο αντίπαλο καλάθι. Πλησίαζε στο σκορ και από το 80-84 και μετά... το πήρε πάνω του ο Ντίξον. Ισοφάρισε σε 84-84, έκλεψε και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, έβαλε τις βολές και το καλάθι από την επαναφορά και το 88-84 είχε δώσει στον Κολοσσό παράσταση νίκης την οποία και κράτησε.

ΗΓΕΤΗΣ: Μπορεί ο Ντίξον να το πήρε πάνω του στο τέλος και ο Κόφεϊ να έκανε double double, αλλά η εμφάνιση του Δημήτρη Κατσίβελη ήταν ηγετική. Ο διεθνής γκαρντ "κουβάλησε" τον Κολοσσό στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, και με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ έκανε μια ολοκληρωμένη εμφάνιση.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Κολοσσός είχε ένα εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα τελειώνοντας το ματς με 28/43 και 65%, δείχνοντας ψυχραιμία και σωστή στόχευση και στα σημεία που το ματς είχε πάει στραβά.