16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Κολοσσός – Λαύριο 88-73: Σόουμαν Περάντες, “διπλή” νίκη Κολοσσού (vids)

Με τον Λόντον Περάντες να κάνει την καλύτερή του εμφάνιση στην Ελλάδα και ίσως και στην καριέρα του, φτάνοντας σε ένα "χορταστικό" triple double 16 πόντων, 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ, ο Κολοσσός κυριάρχησε κατά κράτος απέναντι στο Λαύριο, νίκησε με 88-73 και έτσι αφ' ενός προσπέρασε κατά μία νίκη τον αντίπαλό του, (5-8, 4-9) αφ' ετέρου κάλυψε και τη διαφορά των τριών πόντων που είχε χάσει στον πρώτο γύρο στο Λαύριο.

Ο Κολοσσός κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο. Με το δίδυμο Περάντες - Μπραΐκοβιτς να κάνει... όργια και να έχουν ο πρώτος 9 αίστ και ο δεύτερος 13 πόντους, οι Ροδίτες επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και έφτασαν δύο φορές στο +13, 26-13 και 41-28. Το δεκάλεπτο ήταν 26-17, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου το Λαύριο διόρθωσε λίγο την άμυνά του, βρήκε και λύσεις με Ντε Τζούλιους και Θόρντον στην επίθεση και πλησίασε στο 41-37 του ημιχρόνου.

Το Λαύριο έμεινε σε απόσταση βολής για το μισό τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι Ροδίτες είχαν σήμερα αυτοπεποίθηση και πολλές λύσεις. Η προσθήκη και του Γκάουντλοκ στο σκοράρισμα και η άνοδος του Σίτου, έφεραν και πάλι διψήφια διαφορά στη λήξη του δεκαλέπτου, 64-54.

Με φόρα πια στην τελική ευθεία, οι γηπεδούχοι πλησίασαν τους 20 πόντους διαφοράς, 76-57 στο 34' και είχαν βάλει το νερό στο αυλάκι για να φτάσουν σε νίκη χωρίς το παραμικρό άγχος.

ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕ: Ο Λόντον Περάντες ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, αλλά δεν ήταν και ο μόνος "ήρωας" του Κολοσσού. Την ώρα που το Λαύριο επιχειρούσε να μπει στο ματς, ο Αντριου Γκάουντλοκ... υπενθύμισε ποιος είναι και με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο έφτασε τους 20 πόντους, από 4 στο πρώτο, έγινε πρώτος σκόρερ της ομάδας του και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να εγείρουν αξιώσεις.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Κολοσσός κυριάρχησε σε κάθε συγκριτική κατηγορία, αλλά ειδικά στα ριμπάουντ (40-30) και στη δημιουργία (21 έναντι 10 ασίστ) οι διαφορές ήταν τεράστιες μεταξύ των δύο ομάδων.