24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Κολοσσός – Λάρισα 93-75: Ρεσιτάλ με μαέστρους Φλόιντ και Μαργαρίτη (vids)

Ο Κολοσσός έχει χτίσει κάστρο στη Ρόδο και σε αυτό υποχρεώθηκε και η Λάρισα την πρώτη ήττα της μετά από τρεις συνεχόμενες επιτυχίες. Το 93-75 για στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου την πολύ δυνατή και αξιόπιστη φέτος ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήρθε δίκαια αφού έπαιξε καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και άφησε στη Λάρισα μόνο κάποια ξεσπάσματα. Εκπληκτικό παιχνίδι έκανε ο Τζόρνταν Φλόιντ για τους νικητές, εγγύηση ήταν ο αγέραστος Βαγγέλης Μαργαρίτης και ο Κιμ Τιλί, εντυπωσιακή και πάλι η ομαδική άμυνα του Κολοσσού και συνολικά όμορφο μπάσκετ. Χωρίς τον Ξανθόπουλο έπαιξαν οι Ροδίτες, χωρίς τον Μάριτς και πάλι η Λάρισα. Στο 8-5 ο Κολοσσός με 6-1 εντός και μόνο τον Ολυμπιακό να έχει φύγει νικητής, στο 4-8 η Λάρισα. Ο Κολοσσός υπερκάλυψε και τους τέσσερις πόντους που είχε χάσει στη Λάρισα, αλλά αυτό έτσι κι αλλιώς δεν έχει σημασία αφού οι δύο ομάδες έχουν τελείως διαφορετικούς στόχους.

Ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου κάνοντας το προφανές, χτυπώντας δηλαδή κοντά στο καλάθι όπου η Λάρισα για μία ακόμα αγωνιστική είχε τη σοβαρή απουσία του Μάριτς. Με τον Ποτ να οργανώνει άριστα (8 ασίστ στο ημίχρονο) καλύπτοντας το σοβαρό κενό του Ξανθόπουλου και τους Τιλί και Μαργαρίτη να αξιοποιούν τις πάσες, οι Ροδίτες έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 21-16, πήγαν στο 18' στο +13, 43-30 και ήταν στο ημίχρονο στο +5, 43-38. Η αντίδραση της Λάρισας στο τελευταίο δίλεπτο προήλθε κυρίως από ατομικές προσπάθειες του Χάντσον, αφού ο Μούντι ήταν σημαντικά περιορισμένος από την προσαρμοσμένη πάνω του άμυνα του Κολοσσού.

Ο Μούντι βρήκε τον τρόπο του και το μακρινό του σουτ, οδήγησε τη Λάρισα σε σερί 10-3 μέχρι το 22' και οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 48-46, φτάνοντας το διακοπτόμενο σερί τους στο 18-5 και αλλάζοντας άρδην την εικόνα του αγώνα. Τα επιθετικά ριμπάουντ του Κρουμπάλι ήταν μεγάλη δουλειά, αφού έφερναν εύκολους πόντους ή βολές.

Η Λάρισα έφτασε μέχρι και το +7, 51-58 στο 26', αλλά ο Κολοσσός βρήκε τρόπο βελτιώνοντας κυρίως την αμυντική του παρουσία και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από τον Τζόρνταν Φλόιντ να κλείσει το δεκάλεπτο στο 65-66 και με τη τελική ευθεία να προμηνύεται συναρπαστική.

Ο Φλόιντ είχε ζεσταθεί για τα καλά και τα έβαζε από παντού. Το 81-68 στο 34' ήταν δικό του δημιούργημα επιθετικά, αλλά με μεγάλη συνδρομή της σταθερά καλής ομαδικής άμυνας του Κολοσσού. Το σερί είχε φτάσει στο 30-10 για του Ροδίτες σε 8 λεπτά. Το 86-69 στο 36' έδινε νέες διαστάσεις τη μεγαλύτερη διαφορά,

ΑΧΤΥΠΗΤΟ ΝΤΟΥΕΤΟ: Ο... κοντός και ο ψηλός έδιναν εγγυήσεις στον Κολοσσό και τον οδήγησαν εκ του ασφαλούς στη νίκη. Ο Τζόρνταν Φλόιντ με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη συνέθεσαν ένα αχτύπητο δίδυμο για τους Ροδίτες και τους καθοδήγησαν προς μία ακόμα επιτυχία.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η άμυνα του Κολοσσού κράτησε τη Λάρισα σε 14/34 δίποντα και 7/24 τρίποντα και έτσι οι 15 περισότερες βολές, 38-23 δεν μπορούσαν να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στους Θεσσαλούς.