18.1 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Κολοσσός – Καρδίτσα 73-67 : Με την ψυχή στο στόμα (Pics&vids)

Πολύ συναρπαστικό και αμφίρροπο παιχνίδι για την έβδομη αγωνιστική της Basket League στη Ρόδο, όπου ο Κολοσσός νίκησε την Καρδίτσα με 73-67 σε ένα ωραίο και κλειστό παιχνίδι. Στο 3-4 πλεόν οι γηπεδούχοι ενώ χωρίς νίκη παραμένουν οι φιλοξενούμενοι.

Χορταστικό πρώτο δεκάλεπτο και μοιρασμένο με την Καρδίτσα που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και τα πρώτα πέντε λεπτά ήταν κυριάρχη έβγαλε ενέργεια με το σερί της να είναι 11-0. Μετά το πεντάλεπτο που είχε μπει νωθρά ο Κολοσσός και έχανε με 15-4, άρχισε να παίζει καλή άμυνα, έβγαλε και αυτός ενέργεια με τη σειρά του και έτρεξε το δικό του σερί 13-0. Το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 19-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τον ίδιο τρόπο με δυνατές άμυνες και πολύ ενέργεια, οι δυο μονομάχοι πήγαιναν χέρι χέρι και το σκορ του ημιχρόνου ήταν 38-37 υπέρ των φιλοξενούμενων.

BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ (ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI)

Η εικόνα δεν άλλαξε καθόλου και στο δεύτερο ημίχρονο, η ενέργεια ειδικά στην άμυνα ήταν το χαρακτηριστικό και των δυο ομάδων και επιθετικά χτυπούσαν κυρίως στο ζωγραφιστό. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις ομάδες για άλλη μια φορά ισόπαλες, 52-52 με buzzer beater του Καμπερίδη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι παρέμενε στην κόψη του ξυραφιού με τις ομάδες πολύ κοντά, όμως ένα λεπτό και 29 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με τρίποντο του Περάντες ο Κολοσσός πήρε προβάδισμα πέντε πόντων κάνοντας το σκορ 69-64 δημιουργώντας μαξιλάρι ασφαλείας, ενώ ο ίδιος παίκτης με ένα ντράιβ ανέβασε τη διαφορά στους 7 και οι γηπεδούχοι αγκάλιασαν τη νίκη 44 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο. Η Καρδίτσα δεν κατάφερε να αντιδράσει με τη νίκη να πηγαίνει στους Ροδίτες.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και αυτό φαίνεται και στο πόσο οριακή είναι η αναλογία ασιστ λαθών για τις δυο ομάδες. Οριακά θετική για τους γηπεδούχους με 16 ασιστ και 14 λάθη, ενώ οριακά αρνητική για τους φιλοξενούμενους με 13 ασιστ και 14 λάθη.