25.9 C
Παρασκευή, 28 Ιουνίου, 2024

Κολοσσός-Καρδίτσα 73-62: Το καθάρισε και… έσβησε (pic, vid)

Πού θα σταματήσει αυτός ο Κολοσσός; Το σερί συνεχίστηκε με την πέμπτη συνεχόμενη νίκη και το συνολικό 6/6 στη Ρόδου που ήρθε μέσα από την επικράτηση επί της Καρδίτσας με 73-62. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβηκε στο 8-5 και δικαιούται να κοιτάει ψηλά. Έφτασε στη σημερινή νίκη παρότι για ένα ακόμη παιχνίδι παρουσιάστηκε με σημαντικές απουσίες (Σταρκς, Γιαννόπουλος, Μπιλλής).

Ο Κολοσσός έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε ακόμη και με 20 στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου και παρότι δεν είχε ανάλογη εικόνα στη συνέχεια, κατάφερε να βγάλει με σχετική άνεση την πίεση που λίγο έλειψε να του βάλει η Καρδίτσα μειώνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα.

Η θεσσαλική ομάδα από την πλευρά της συμπλήρωσε έναν γύρο χωρίς νίκη με την 11η συνεχόμενη ήττα της. Δεν ήταν θεωρητικά ένα από τα παιχνίδια στα οποία «σημάδεψε» για νίκη, ωστόσο το 1-12 στο οποίο βρίσκεται δεν της αφήνει την πολυτέλεια να επιλέγει παιχνίδια στα οποία θα διεκδικήσει τα αποτελέσματα που χρειάζεται.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενοι και την αφλογιστία της Καρδίτσας στα πρώτα λεπτά (9-0 στο 4’), οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν μέσα σε ένα λεπτό τη διαφορά (9-7) όμως ο Κολοσσός με τον Μορέιρα κυρίαρχο στη ρακέτα –είχε οχτώ πόντους με 4/4 δίποντα- ξέφυγε και πάλι, κλείνοντας μάλιστα την περίοδο με διαφορά 14 πόντων (23-9).

Η είσοδος του νεοφερμένου Γκάλινατ που σημείωσε επτά σερί πόντους, έδωσε ανάσες στην Καρδίτσα (25-16) αλλά ήταν φανερό ότι επρόκειτο περισσότερο για μία έκλαμψη. Στο 14’ η διαφορά άνοιξε στους 20 (36-16) για να κλείσει στους 15 στο τέλος του ημιχρόνου (40-25). Λίγο νωρίτερα, στο 19ο λεπτό του αγώνα, υπήρξε διακοπή στη μνήμη του δολοφονημένου πριν ένα χρόνο, 19χρονου Άλκη Καμπανού στη Θεσσαλονίκη.

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ συνέχισε να μοιάζει «σαν την καλαμιά στον κάμπο» αλλά ο Κολοσσός έχοντας περισσότερες λύσεις συντηρούσε το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα (49-35 στο 25’). Η Καρδίτσα βελτίωσε την άμυνα της και με ένα μικρό σερί, μείωσε στους 10 στο τέλος της περιόδου (55-45).

Ο Κολοσσός συνέχισε να βγάζει μια νευρικότητα που αποτυπωνόταν σε κακές επιθετικές επιλογές και η Καρδίτσα έριξε μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (58-49 στο 31’). Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε με το παιχνίδι να μπαίνει στο τελευταίο τετράλεπτο του (66-57) αλλά η Καρδίτσα δεν βρήκε τρόπο για να γίνει περισσότερο απειλητική αφού 1,5 λεπτό πριν το τέλος η διαφορά παρέμενε σε απόσταση ασφαλείας για τον Κολοσσό (71-60) που έφταε στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη του.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Γιανίκ Μορέιρα έπαιζε χωρίς αντίπαλο, στα μεγαλύτερα διαστήματα της παρουσίας του στο παρκέ. Σε 22 λεπτά πρόλαβε να σημειώσει 20 πόντους με 9/11 δίποντα ενώ μάζεψε και 12 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η μία ομάδα έβγαζε συνεργασίες και δημιουργία στο παιχνίδι της, η άλλη έψαχνε λύσεις μέσα από ατομικές, κατά κανόνα ενέργειες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Κολοσσός να τελειώσει τον αγώνα με 20 ασίστ ενώ η Καρδίτσα περιορίστηκε στις 10.

Photo Credits: Eurokinissi