26.1 C
Πέμπτη, 4 Ιουλίου, 2024

Κολοσσός-Άρης 96-90: Το κάστρο τον κρατάει όρθιο (pic, vids)

Η μοναδική ήττα του από τον Ολυμπιακό δεν είναι αρκετή για να πάρει από την έδρα του Κολοσσού το «παράσημο» που είχε κερδίσει, τον χαρακτηρισμό δηλαδή του «κάστρου». Η ομάδα ης Ρόδου το επιβεβαίωσε με μία ακόμη μεγάλη νίκη αφού επιβλήθηκε του Άρη με 96-90 και τον «έπιασε» στις 10 νίκες, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο. Ήταν ένα παιχνίδια που εξελίχθηκε με δραματικό τρόπο στο τέλος, παρότι νωρίτερα οι γηπεδούχοι έδειχναν να το «καθαρίζουν».

Ο Κολοσσός –έπαιξε χωρίς τον τραυματία Τζέιμς Γιανγκ- απέκτησε έτσι το πλεονέκτημα προκειμένου να αποφύγει τουλάχιστον την 8η θέση που στέλνει στον Ολυμπιακό για την πρώτη φάση των πλέι οφ. Έχει την εκκρεμότητα του αγώνα με τον Παναθηναϊκό που θα γίνει την επόμενη Τρίτη (4/4, 19:00) και θα κλείσει την κανονική περίοδο με το ματς στο Λαύριο.

Για τον Άρη ουσιαστικά χάθηκαν οι τελευταίες ελπίδες του για την εξάδα, δεδομένου ότι μειονεκτεί έναντι του Κολοσσού αλλά και του ΠΑΟΚ. Στην τελευταία αγωνιστική θα υποδεχτεί τον Προμηθέα.

Με οδηγό τον Τολιόπουλο ο Άρης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι προηγούμενος με 8-2 πριν το τρίλεπτο. Ο Κολοσσός ισορρόπησε όμως την κατάσταση μέσα από την άμυνα του και πλησίασε στον πόντο (15-16) πριν κλείσει η πρώτη περίοδος με σκορ 15-18 με βολές του Τολιόπουλου.

Ο Άρης συνέχισε να έχει ένα μικρό προβάδισμα (19-23) παρότι με… κάποιο τρόπο έκανε έξι λάθη στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου. Ο Κολοσσός χρειάστηκε 15 αγωνιστικά λεπτά για να πάρει το προβάδισμα και το έκανε με ένα σερί 6-0 (25-23) και με τον Μορέιρα να του δίνει σκορ από κοντά (8 πόντοι σε 8,5 λεπτά στο παρκέ). Ο Ντίξον πήρε τη σκυτάλη από τον Ανγκολέζο και φτάνοντας στους 11 πόντους, όχι μόνο κράτησε μπροστά τον Κολοσσό αλλά τον έστειλε και στα αποδυτήρια με το μέγιστο προβάδισμα του στο ημίχρονο (41-32).

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Άρης έκανε στη δεύτερη περίοδο οχτώ λάθη και ο Κολοσσός σημείωσε 11 πόντους από αυτά ενώ βρήκε σκορ τόσο από δεύτερες επιθέσεις (10-2 στο ημίχρονο), όσο και από αιφνιδιασμούς (11-3).

Ο σχεδόν «αόρατος» στο πρώτο ημίχρονο Τζανόντ Νότε αφυπνίστηκε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και οδήγησε τον Άρη σε μία γρήγορη επιστροφή. Οι φιλοξενούμενοι έβαζαν δύσκολα με την άμυνα τους στους γηπεδούχους που σημείωσαν μόλις τέσσερις πόντους στα πρώτα 4:20 του δεύτερου ημιχρόνου και έτσι ισοφάρισαν στους 45 πόντους με συνολικό σερί 13-4. Ο Άρης που είχε 3/5 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, είχε 5/7 στην τρίτη περίοδο και έτσι στο 30’ υπήρχε απόλυτη ισορροπία (58-58).

Ο Κένταλ Σμιθ ανέλαβε δράση στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και με τον Χατζηνικόλα να του δίνει ουσιαστική βοήθεια, ο Κολοσσός «έτρεξε» ένα σερί 23-10 για να πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά του (81-68 στο 35) αφού ο Άρης δεν έδειχνε να έχει την ίδια ενέργεια με τους αντιπάλους του. Τρία λεπτά πριν το τέλος οι Ρόδιοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα (83-70) και παρότι ο Άρης δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια μειώνοντας στους τέσσερις (94-90 στα 11''), κράτησαν το αποτέλεσμα.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Η στατιστική του δεν… λάμπει όπως εκείνες του Σμιθ, του Ντίξον ή και του Χατζηδάκη, όμως ο Γιάννης Χατζηνικόλας ήταν το «κλειδί» της νίκης του Κολοσσού. Ερχόμενος από τα βάθη του rotation του Ηλία Παπαθεοδώρου, βοήθησε καθοριστικά, πιέζοντας τον «ζεστό» Τολιόπουλο και μπαίνοντας σε διεκδικήσεις μπάλας που έδωσαν κατοχές στον Κολοσσό. Το 17 στον συντελεστή «+/-» -το δεύτερο μεγαλύτερο των νικητών, επιβεβαιώνει ότι είχε σημαντική συμβολή στη νίκη της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Κολοσσός έκανε πέντε λάθη λιγότερα (13-18) και εκτέλεσε με υψηλό ποσοστό στις βολές έχοντας 87,5% έναντι του 68,18% του Άρη.

Photo Credits: Eurokinissi