28.4 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Κολοσσός-Άρης 78-88: Με κάθε τρόπο… τον γουστάρεις! (vids+pics)

Ο Άρης πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στη Ρόδο, βρήκε χωρίς δυσκολία τις λύσεις, όταν ο Κολοσσός έδωσε την μπάλα στον Άντριου Γκάουντλοκ, που πραγματοποίησε πολύ καλό ντεμπούτο στους «θαλασσί», και έδειξε για ακόμη μια φορά, ότι φέτος έχει ανέβει επίπεδο, περνώντας από το νησί της Δωδεκανήσου με 88-78 και μετρώντας τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες στην φετινή Basket League, τη στιγμή που το σύνολο του Κούρο Σεγκούρα έμεινε στο 2-3.

Μετά το αρχικό 5-0 των γηπεδούχων, ο Καστρίτης πήρε άμεσα τάιμ άουτ για να... αφυπνίσει τους παίκτες του και φάνηκε να τα καταφέρνει, αφού με «αιχμή» των Ντε Σόουζα ο Άρης επανήλθε με δικούς του επτά αναπάντητους πόντους, βλέποντας τους Μπάνκστον και Μποχωρίδη να συμβάλλουν για το +5 από τη δική του πλευρά (8-13 στο 6'). Ο Γκάουντλοκ πέτυχε τους πρώτους πόντους του ως «θαλασσί», αλλά ο Μπάνκστον ήταν ασταμάτητος και οι «κίτρινοι» θα έκλειναν στο +6 την πρώτη περίοδο (18-24).

Η άμυνα των γηπεδούχων στην αρχή της δεύτερης περιόδου δεν μπόρεσε να μειώσει πέραν της διαφοράς δύο τριπόντων, αλλά στην «εξίσωση» έμπαινε για τον Άρη και ο Χάρελ, με συνέπεια να αυξηθεί η απόσταση σε διψήφιο νούμερο (27-38 στο 16'). Η πολυφωνία των φιλοξενούμενων και η αδυναμία του Κολοσσού να βρει σημείο αναφοράς επιθετικά δεν άλλαξε την κατάσταση, φέρνοντας τους Θεσσαλονικείς με αέρα 15 πόντων στα αποδυτήρια (35-50).

Μετά από ένα πρώτο τρίλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να ελέγχουν τα πράγματα, οι «θαλασσί» ξεκίνησαν να αντεπιτίθενται, με τον Γκάουντλοκ να έχει κέφια και με τη βοήθεια των Ουτόμι και Μπραΐκοβιτς να «σπρώχνει» την ομάδα του να μειώσει μετά από ώρα σε μονοψήφιο νούμερο, αναγκάζοντας τον αντίπαλό της παράλληλα σε αρκετά λάθη στην άλλη πλευρά του παρκέ (51-59 στο 27'). Ο Άρης έπαιρνε κάποιες σποραδικές ανάσες από τους Έλληνές του και τον Χάρελ, αλλά οι Ροδίτες είχαν βρει επιθετικό ρυθμό και ο Μπιλλής πρόσφερε λύσεις με τη σειρά τους, για να μειωθεί η διαφορά ξανά στις δύο κατοχές (58-64).

Μετά το καλάθι του Περάντες, που μείωσε και στους τέσσερις στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Άρης αντέδρασε και με την ποιότητα των ξένων πήρε και πάλι απόσταση από τον Κολοσσό, με ένα τρίποντο του Χάρελ να μεγαλώνει την ψαλίδα στο +12 με κάτι λιγότερο από έξι λεπτά να απομένουν για τη λήξη (62-74). Ο Γκάουντλοκ συνέχισε την προσπάθεια να κρατήσει την ομάδα του όρθια, αποτελώντας πια το βασικό πόλο στο σκοράρισμα, αλλά οι λύσεις των «κιτρίνων» δεν επέτρεψαν κάτι περισσότερο, με τον Γκάλινατ να «καθαρίζει» στο φινάλε και τον «Αυτοκράτορα» να ανεβαίνει στο 4-1.

Δεκάλεπτα: 18-24, 35-50, 58-64, 78-88

THE BANK-STON JOB: Ο Άρης έχει φέτος εξαιρετικές επιλογές επιθετικά και αυτό κάνει τη διαφορά από τις προηγούμενες σεζόν με τον Γιάννη Καστρίτη στον πάγκο. Αυτή την φορά σε φόρμα ήταν ο Κρις Μπάνκστον, ο οποίος με 21 πόντους, όλοι σχεδόν στο πρώτο ημίχρονο, μαζί με έξι ριμπάουντ, δύο ασίστ, τρία κλεψίματα κι ένα μπλοκ για μόλις ένα λάθος σε κάτι παραπάνω από 25 λεπτά, έκαναν τη διαφορά για ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο των «κιτρίνων», που αποτέλεσε εγγύηση νίκης.

ΤΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ: Ο Άντριου Γκάουντλοκ είναι γνωστός... σεσημασμένος σε όλη την Ευρώπη και η ποιότητά του σίγουρα θα βοηθήσει τον Κολοσσό. Ο Αμερικανός το έδειξε από το πρώτο του ματς με 22 πόντους κα 8/12 σουτ, αν και δεν ήταν αρκετοί για να μείνει η ομάδα του ανταγωνιστική μέχρι τέλους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Άρης πήρε πολλές λύσεις από τη ρακέτα του με 54 πόντους έναντι 32 του Κολοσσού στο «ζωγραφιστό», κάτι που εκφράστηκε και στα συνολικά σουτ εντός παιδιάς με 34/58 έναντι 23/56 του αντιπάλου του.