27.6 C
Τρίτη, 2 Ιουλίου, 2024

Κολοσσός-Απόλλων Π. 88-68 : Το «κάστρο» της Ρόδου (vids)

Αλύγιστος  για άλλη μια φορά ο Κολοσσός Ρόδου, επικράτησε με ευκολία του Απόλλωνα Πάτρας με 88-68 και έφτασε στην όγδοη εντός έδρας νίκη του, με τη μοναδική του ήττα να είναι αυτή από τον Ολυμπιακό με το καλάθι του Βεζένκοφ στην εκπονή. Με αυτή τη νίκη, οι Ροδίτες με ματς λιγότερο παραμένουν στην 8η θέση και στους 27  βαθμούς με ρεκόρ 9-9, ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στο 4-15 και συνεχίζει τη σκληρή μάχη για την παραμονή του στην κατηγορία.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Κολοσσό στο ματς, με τον Σμιθ να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους με τρίποντο. Οι γηπεδούχοι όντας καλύτεροι, έξι λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου έφτασαν στο 15-5 με σερί 7-0. Ο Κολοσσός Ρόδου συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 24-15.

Ο Απόλλων Πάτρας είχε άμεση απάντηση και με επιμέρους σκορ 6-0 μείωσε σε 24-21 και έβαλε φωτιά στο ματς, που πλέον είχε γίνει ντέρμπι. Μάλιστα πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου πέρασε μπροστά με 27-25 και από εκεί και πέρα το ματς ισορρόπησε, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και το ημίχρονο τελείωσε με το ισόπαλο 40-40. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τον Κολοσσό ο Χατζηδάκης με 13 πόντους, ενώ για τον Απόλλων κορυφαίος στα πρώτα δυο δεκάλεπτα ήταν ο Σίλα με 11 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες μπήκαν με τον τρόπο που ολοκλήρωσαν το ημίχρονο και ο Απόλλων με τρίποντο του Μακ στα 4:28 έφτασε στο 51-55 και στη μεγαλύτερη διαφορά του (+4). Από εκεί και πέρα ο Κολοσσός ''ξύπνησε'' και με σερί 11-0 πέρασε μπροστά με 62-57, με τον Χρυσικόπουλο να πετυχαίνει τους εννέα από τους 11 αυτούς πόντους. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και ολοκλήρωσαν τη περίοδο με 66-57 και με επιμέρους σκορ περιόδου 26-17.

Κυρίαρχος ο Κολοσσός στο τελευταία δεκάλεπτο, δεν έχασε σε καμία φάση τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε τη διαφορά στο +145και στο 79-64 με τρίποντο του Γιαννόπουλου. Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν τα τελευταία λεπτά του ματς, με τις δυο ομάδες να μας προσφέρουν θέαμα και τον Κολοσσό Ρόδου να φτάνει τελικά σε μια άνετη νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας με 88-68.

MVP: Εκπληκτική εμφάνιση από τον Λίνο Χρυσικόπουλο, ο οποίος με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τον Κολοσσό. Βγήκε μπροστά για τους γηπεδούχους όταν φάνηκε το ματς να δυσκολεύει. Πολύ καλός και ο Μανώλης Χατζιδάκης, με τον παίκτη του Κολοσσού να ολοκληρώνει τον αγώνα με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:Δείτε τα στατιστικά του ματς ΕΔΩΟ Κολοσσός κυριάρχησε κατά κράτος στις μάχες των ριμπάουντ, με τελικό απολογισμό 40-28, όμως το στοιχείο που ξεχωρίζει περισσότερο ήταν ο εντυπωσιακός απολογισμός των 14 που μάζεψε ο Χάρης Γιαννόπουλος.