21.3 C

Κολοσσός-ΑΕΚ 73-67: Οι Ροδίτες πήραν τα ριμπάουντ και ο Σταρκς την “εκτέλεσε”! (pic+vid)

Ο Σταρκς έκανε σπουδαίο παιχνίδι, "εκτέλεσε" την ΑΕΚ πίσω από τη γραμμή των 6μ75 και ο Κολοσσός πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στους αδιόρθωτους στον τομέα των ριμπάουντ "κιτρινόμαυρους", υποχρεώνοντάς τους στη δεύτερή τους ήττα στην Basket League. Τρίτη νίκη για τους Ροδίτες.

Στα χαμηλά κυμάνθηκε ο δείκτης του σκορ στο πρώτο ημίχρονο για Κολοσσό και ΑΕΚ, με το ποσοστό ευστοχίας να μην υπερβαίνει το 35% για καμία από τις δύο ομάδες. Αυτό είχε ως συνέπεια να βρίσκονται κοντά στο σκορ και καμία εκ των δύο να μην ξεφεύγει. Ο Σταρκς πέτυχε το 1/3 των συνολικών πόντων των Ροδιτών στο πρώτο μέρος, με τον Στρέλνιεκς να ηγείται επιθετικά της ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα ισόπαλες (33-33).

Τα ριμπάουντ παρέμειναν άλυτο πρόβλημα για ακόμα ένα παιχνίδι, με τον Κολοσσό να εκμεταλλεύεται τις δεύτερες ευκαιρίες που πρόκυπταν από τα επιθετικά ριμπάουντ και να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ροδίτες έπιασαν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς (60-54), με τον Σταρκς να κάνει μεγάλο παιχνίδι. Η ΑΕΚ δεν είχε απάντηση στα ριμπάουντ και στον γκαρντ του Κολοσσού και οι Ροδίτες πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη.

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Σταρκς έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 25 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ, έχοντας εξαιρετικό ποσοστό πίσω από τη γραμμή των 6μ75 (5/10, 50%).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Χαώδης ήταν η διαφορά στον τομέα των ριμπάουντ με τον Κολοσσό Ρόδου να υπερτερεί κατά 20 (48-28) της ΑΕΚ, κάτι που αποτελεί αναμφίβολα έναν από τους λόγους της επικράτησης της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.