21.2 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Κολοσσός-ΑΕΚ 103-80: Αιχμαλωσία (pic, vids)

Παραδοσιακά στη διαδρομή του στην Basket League, ο Κολοσσός αναδεικνύει μία διαφορετική δυναμική στη Ρόδο και αυτό πιστοποιείται και στη φετινή σεζόν. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα νίκησε την ΑΕΚ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Basket League με 103-80 και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες στο γήπεδο της.

Ο Κολοσσός κυριάρχησε μετά το πρώτο πεντάλεπτο, προηγούμενος ακόμη και με 31 πόντους λίγο πριν το τέλος. Έφτασε έτσι σε μία νίκη με την οποία «έπιασε» την ΑΕΚ στο 7-10 και βέβαια βρίσκεται μέσα στο «κάδρο» για τη διεκδίκηση μιας θέσης στα play in του Πρωταθλήματος (1-6). Απέκτησε μάλιστα και πλεονέκτημα έναντι της «Ένωσης» αφού κάλυψε τη διαφορά των 19 πόντων του πρώτου αγώνα (93-74). Επόμενη υποχρέωση του Κολοσσού το επόμενο Σάββατο (10/2, 17:15) στην Καρδίτσα.

Η ΑΕΚ πάντως εμφάνισε σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι τις αδυναμίες που τη συνοδεύουν σε όλη τη σεζόν, κυρίως αμυντικά. Το γεγονός ότι μετράει πλέον επτά ήττες σε εννιά ματς Πρωταθλήματος μακριά από το κλειστό των Άνω Λιοσίων, εξηγεί σε πολύ μεγάλο βαθμό το γιατί βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία σε σχέση με τις προσδοκίες αλλά και την ποιότητα της. Για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό (12/2, 20:15).

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά του (12-11 στο 5’) αλλά ο Κολοσσός βρίσκοντας δεύτερες ευκαιρίες (8 πόντοι από επιθετικά ριμπάουντ στα πρώτα 8 λεπτά) κατάφερε να χτίσει μια διαφορά (23-16) την οποία συντήρησε ως το τέλος της περιόδου (27-19). Το κατάφερε «χτυπώντας» από μέση και κοντινή απόσταση και έχοντας επτά περισσότερα ριμπάουντ (11-4).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και γενικότερα τον έλεγχο της κατάστασης (33-25 στο 13’). Με ένα προσωπικό σερί πέντε πόντων του Γκάουντλοκ μάλιστα, άνοιξε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα στα μέσα της δεύτερης περιόδου (38-28). Ο Κολοσσός έβγαζε ενέργεια και εκμεταλλευόμενος τις αμυντικές αδυναμίες της ΑΕΚ, ξέφυγε ακόμη περισσότερο (51-34 στο 19’). Ο Δικέφαλος, μέσα σε όλα τα άλλα, είχε πρόβλημα στο να εκμεταλλευτεί και τις βολές αφού τελείωσε το ημίχρονο έχοντας 10/17. Ο Κολοσσός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 15 (51-36) και παίρνοντας 18 πόντους από τα 11 επιθετικά ριμπάουντ του.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει, μειώνοντας στους 11 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου όμως ο Κολοσσός με τρίποντα του Περάντες και του Γκάουντλοκ βρέθηκε στο +20 στο 24’ (64-44). Ο Ζούρος επιστράτευσε άμυνα χώρου που σε πρώτη φάση έκανε δυσκολότερη τη δουλειά των γηπεδούχων, γεγονός που επέτρεψε στην ΑΕΚ να ρίξει τη διαφορά στους 15 (66-51 στο 26’). Δεν πήρε όμως κάτι περισσότερο από αυτήν, αφού ο Κολοσσός προσαρμόστηκε και όχι μόνο δεν έχασε τον έλεγχο αλλά έφτασε και στο μεγαλύτερο προβάδισμα του (80-55 στο 30’). Ήταν πια φανερό ότι η κατάσταση αυτή δεν θα μπορούσε να ανατραπεί στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η απογοήτευση ήταν εμφανής πια και στις κινήσεις των παικτών της ΑΕΚ με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμα της αφού στο 35’ ήταν μπροστά με 29 πόντους (89-60). Το μόνο που απέμενε ήταν να φανεί αν ο Κολοσσός θα κρατούσε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, καλύπτοντας και εκείνη της ήττας του στο πρώτο παιχνίδι, κάτι που έγινε. Έφτασε στην «100άρα» δύο λεπτά πριν το τέλος, προηγούμενος με 31 (101-70).

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Η τετράδα των Μπραΐκοβιτς, Γκάουντλοκ, Πόλεϊ και Περάντες έβγαζε «φωτιές» αλλά τον τίτλο του κορυφαίου κέρδισε ο Αυστριακός σέντερ που υπήρξαν στιγμές που φαινόταν να μην έχει αντίπαλο. Τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, 4/5 βολές, 9/11 δίποντα, 12 ριμπάουντ και 33 στο ranking.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Κολοσσός έφτασε στην «100άρα» εκτελώντας με σπουδαία ποσοστά εντός πεδιάς (67% στα δίποντα και 41% στα τρίποντα). Παράλληλα είχε 10 περισσότερα ριμπάουντ (41-31).

Photo Credits: Eurokinissi