16.4 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Κέιναν-Μπαρτσελόνα: Μια ιστορία μίσους (vids)

Ο Ολυμπιακός ξεκινάει την περιπέτεια του στην Ευρωλίγκα με τον εκτός έδρας αγώνα στην Ισπανία απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Η φετινή προσθήκη του Ολυμπιακού στα γκαρντ μετά την αποχώρηση του Ντόρσεϊ είναι ο Κέιναν και έχει πολλά να θυμάται από την περσινή του επίσκεψη στο Παλάου Μπλαουγκράνα με την φανέλα της Ούνιξ Καζάν.

Ο ερυθρόλευκος πια παίκτης είχε κάνει ένα φανταστικό αγώνα στις 22 Δεκεμβρίου όταν η ομάδα του είχε επισκεφτεί την Βαρκελώνη. Είχε σημειώσει 20 πόντους με 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 5/7 βολές. Ο Περάσοβιτς έβλεπε τους παίκτες του να κάνουν τον τέλειο αγώνα μέχρι και να προηγηθούν με το +15 έξι λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Σε αυτό το σημείο ο Κέιναν σκοράρει τρίποντο και δείχνει με χαρακτηριστική κίνηση στην κερκίδα να σωπάσει.

Η συγκεκριμένη κίνηση όμως μόνο κακό έκανε στην Ούνιξ καθώς τόσο οι παίκτες όσο και η εξέδρα της Μπαρτσελόνα «ξύπνησαν» και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί η ομάδα του Σάρας πήρε τη νίκη με 111-109 και μόλις ο αγώνας ολοκληρώθηκε ο Μπράντον Ντέιβις και ο Πιερ Οριόλα έκαναν την ίδια χειρονομία με στόχο να πικάρουν τον Κέιναν.

Απομένει να δούμε αν σήμερα ο Αμερικανός θα πάρει την εκδίκηση του για την περσινή ήττα και ο Ολυμπιακός θα ξεκινήσει με νίκη τη φετινή του ευρωπαϊκή πορεία.