27.1 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Καρσίγιακα – ΑΕΚ 91-88: Την «εκτέλεσε» ο ΜακΚόλουμ(pics+vid)

Η ΑΕΚ πήγε στην άδεια λόγω τιμωρίας έδρας, υπό άλλες συνθήκες καυτή, της Καρσίγιακα για να αρχίσει το BCL με ένα δυνατό διπλό, αλλά έμεινε με την, πολύ καλή, προσπάθεια. Ο ασταμάτητος Ερικ ΜακΚόλουμ την... εκτέλεσε (29π., 5/6τριπ.) και οδήγησε την ομάδα του Οφούκ Σαρίτσα σε νίκη με σκορ 91-88.

Η ΑΕΚ άρχισε το ματς με Φρέιζερ, ΜακΓκριφ, Μίτσελ, Περσίδη και Ουίλιαμς και με... βομβαρδισμό τρίποντων. Ακολούθησε βέβαια και η Καρσίγιακα, οι δυο ομάδες σούταραν στο δεκάλεπτο 22 τρίποντα (3/10 και 5/12) και... 9 δίποντα και η ΑΕΚ το έκλεισε προηγούμενη με 21-15. Ο Φρέιζερ ήταν ασταμάτητος από μακριά, η άμυνα κράτησε τους Τούρκους άποντους μετά το 5' και με σερί 9-0 ήρθε αυτό το σκορ.

Η ΑΕΚ πήγε στο 21-27, αλλά συνέχισε να παίζει μόνο με τρίποντο, την ώρα που οι γηπεδούχοι άρχισαν πιο ορθολογικό μπάσκετ, περνώντας τη μπάλα και κοντά στο καλάθι. Προσπέρασαν έτσι με 33-30, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε, βρήκε λύσεις και από άλλους παίκτες και το ημίχρονο ήταν ισόπαλο με 42-42

Το κακό για την ΑΕΚ είχε αρχίσει να... αχνοφαίνεται από το πρώτο ημίχρονο και λεγόταν Ερικ ΜακΚόλουμ. Ο μεγάλος αυτός σκόρερ πήρε μπρος και στο τρίτο δεκάλεπτο τα έβαζε όλα, από παντού και ήταν ο βασικός υπεύθυνος για το 59-50 στο 24', σε ένα διάστημα που η ΑΕΚ έμοιαζε μπλοκαρισμένη επιθετικά και είχε επιστρέψει σε αναζήτηση λύσεων μόνο από το τρίποντο.

H Καρσίγιακα έφτασε και σε διψήφια διαφορά στο 63-53, αλλά η ΑΕΚ είχε και πάλι λύσεις. Ο Κόνιαρης από τον πάγκο έβαλε δύσκολα στον ΜακΚόλουμ, τα τρίποντα ξανάρχισαν να μπαίνουν αυτή τη φορά και με τον ΜακΓκριφ , έτσι η ΑΕΚ προσπέρασε πρόσκαιρα με 65-64 αλλά το δεκάλεπτο έληξε με 69-65 για την Καρσίγιακα.

Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι, η ΑΕΚ ήταν πίσω ένα καλάθι μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, 84-82 όμως ένα καλάθι του κυρίαρχου στις μάχες των αιθέρων Ντελγκάδο για το 88-84 και κυρίως ένα τρίποντο... μαχαιριά του ΜακΚόλουμ για το 91-86 στα 17,6'' δεν  της επέτρεψαν να φύγει με χαμόγελα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ πήγε με αξιώσεις να πάρει ένα εκτός έδρας ματς, αλλά το επιχείρησε στηριζόμενη μόνο στο τρίποντο. Σούταρε 35, είχε πολύ καλό ποσοστό (40%), αλλά με μόλις 26 προσπάθειες για δίποντο είχε ανισορροπία και έπαιξε λίγο... ρουλέτα βγαίνοντας χαμένη.