21.1 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Καρδίτσα – Προμηθέας 68-81: Διαφορά κλάσης

Ο Προμηθέας δεν ήταν και στα καλύτερά του εσχάτως, αλλά δεν παύει να έχει ένα ρόστερ που απέχει... παρασάγγας από αυτό της Καρδίτσας. Εστω και χωρίς τον πρώτο σκόρερ τους, Τζο Γιανγκ, οι Πατρινοί πέρασαν άνετο απόγευμα στην Καρδίτσα και με το 81-68 επί της τοπικής ομάδας, σε εξ αναβολής ματς από την 4η αγωνιστική, έφτασαν στις 4 νίκες και... δεν αποκλείστηκαν μαθηματικά από το final8 του κυπέλλου, αν και μόνο τυπικά υπάρχουν ελπίδες. Η Καρδίτσα έμεινε στη μία νίκη και στις φτωχές εμφανίσεις και είναι φανερό ότι θέλει μεγάλη ενίσχυση για να παλέψει για την παραμονή της.

Ο Προμηθέας έλεγξε το πρώτο δεκάλεπτο, δυσκολεύοντας τις επιθέσεις της Καρδίτσας και έχοντας σωστές δικές του επιθέσεις κυρίως από κοντά. Εφτασε στο +7, 12-19 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-19. Οι γηπεδούχοι με την είσοδο των Αθηναίου και Αγραβάνη είχαν βρει καλύτερο ρυθμό και μεγαλύτερη ενέργεια, έτρεξαν σερί 13-0 , μέχρι το 25-19 και ξεσήκωσαν τον κόσμο.

Ο Προμηθέας έχει βαθύ ρόστερ, είδε Κάουαν και Ντάνγκουμπιτς να αφυπνίζονται, έφερε το ματς στα ίσια και το ημίχρονο έληξε με 37-35 για την Καρδίτσα.

Η Καρδίτσα... έσβησε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να ανεβάζει την πίεσή του στο έτσι κι αλλιώς φτωχό επιθετικό οπλοστάσιο του αντιπάλου, να σημαδεύει μεθοδικά τον "ζεστό" Κακλαμανάκη και με σερί 12-2 μέχρι το 26'(!) να περνάει με 39-47. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πατήσει γερά στα πόδια τους, κρατούσαν και με τον Κάουαν να δίνει καλό ρυθμό με άνεση τον έλεγχο του αγώνα και το δεκάλεπτο έληξε στο 47-56, ουσιαστικά 47-57 αφού έβαλε και μια βολή από τεχνική ποινή στον Αγγέλου πριν την έναρξη του τελευταίου.

Ο Προμηθέας είχε πια το παιχνίδι στα χέρια του και δεν το άφησε ποτέ. Με τον Μουράτο να προστίθεται στις σίγουρες λύσεις οργάνωσης και σκορ, την υπεροχή κάτω από τα καλάθια να είναι μεγάλη και την άμυνα να παραμένει αποτελεσματική, κράτησε τις διψήφιες διαφορές μέχρι το τέλος.

ΞΑΦΝΙΚΟ ΠΡΟΛΒΗΜΑ: Ο Τζο Γιανγκ που τόσο είχε λείψει το διάστημα του τραυματισμού του από τον Προμηθέα... ξανάλειψε. Ο αμερικανός σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση, αντιμετώπισε ένα ξαφνικό αιφνιδιαστικό πρόβλημα που δεν του επέτρεψε να ενισχύσει την ομάδα του.