19.9 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Καρδίτσα – Προμηθέας 101-72: «Διαστημικοί» Θεσσαλοί και Μακ… ισοπέδωσαν τους Πατρινούς (pics+vids)

Η Καρδίτσα πραγματοποίησε την καλύτερή της φετινή εμφάνιση και διέλυσε τον Προμηθέα Πάτρας εντός έδρας με 101-72, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League.

Το συγκρότημα του Νίκου Παπανικολόπουλου πανηγύρισε μία δεύτερη διαδοχική επιτυχία, μετά από εκείνη που είχε προηγηθεί κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών και πλέον έχει ρεκόρ 3-10 και 16 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην προτελευταία θέση.

Από την άλλη οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου εμφανίστηκαν εξαντλημένοι και χωρίς ενέργεια μετά τη μεγάλη νίκη επί της Λε Μαν στη Γαλλία μεσοβδόμαδα, γνωρίζοντας την πέμπτη φετινή τους ήττα σε 13 αναμετρήσεις και με 21 βαθμούς παραμένουν στην πρώτη τριάδα.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα και ξέφυγαν στο 4' με 13-0 και στη συνέχεια με 15-2, έχοντας καταφέρει μέσα από την άμυνά τους αλλά και την ευστοχία τους στα τρίποντα να κυριαρχήσουν απόλυτα. Οι Θεσσαλοί είδαν τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να μειώνουν 17-8, όμως μ' ένα επιμέρους σκορ 10-3 κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 27-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο θα περίμενε κανείς ότι οι φιλοξενούμενοι θα έβγαζαν κάποια αντίδραση και θα προσπαθούσαν να μαζέψουν τη διαφορά. Ωστόσο εκείνη είχε παγιωθεί κοντά στους είκοσι πόντους και ήταν φανερό ότι η ομάδα του κόουτς Παπανικολόπουλου συνέχιζε να πατάει πολύ καλύτερα στο παρκέ. Στο 18' οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 46-30 βρίσκοντας πολλές επιθετικές λύσεις και το ημίχρονο τελείωσε με 54-38.

Και το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έμοιαζε πολύ μ' εκείνο της πρώτης, καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν σχεδόν ό,τι ήθελαν στο παρκέ κι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 23 πόντους (63-40), έχοντας αποκτήσει πλέον ξεκάθαρο πλεονέκτημα για τη νίκη. Λίγο αργότερα μάλιστα, στο 26', το σκορ ήταν 71-46! Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν ακόμα και με 28 πόντους (76-48) και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού «Γιάννης Μπουρούσης» έγραφε 77-55 κι όλα φαίνονταν να έχουν κριθεί.

Πράγματι έτσι ήταν και η εικόνα συνέχισε να είναι η ίδια και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά μόνο να μεγαλώνει, καθώς ο Προμηθέας έμοιαζε και είχε αποδεχθεί τη μοίρα του. Μέσα σε... πανζουρλισμό, η Καρδίτσα ξεπέρασε και τους εκατό πόντους και η κόρνα της λήξης τη βρήκε θριαμβεύτρια με 101-72.

Ο ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ: Ο Τέβιν Μακ ήταν δίχως την παραμικρή αμφιβολία ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ ήταν ασταμάτητος και τελείωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους. Για τους ηττημένους προσπάθησε μόνο ο Χάντερ Χέιλ ο οποίος όμως δεν κατάφερε με τους 24 πόντους που σημείωσε να αλλάξει τη μοίρα της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως μαρτυρά και το σκορ, οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι σε όλους τους τομείς. Ωστόσο η πολύ μεγάλη διαφορά υπήρξε στον τομέα των ριμπάουντ, εκεί όπου οι Θεσσαλοί πήραν είκοσι περισσότερα κυριαρχώντας απόλυτα και στις δύο ρακέτες.