16.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Καρδίτσα-Περιστέρι 86-80: Νίκη από… “χρυσάφι”! (pics+vids)

Με φανταστική εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο και πραγματική αυταπάρνηση, η Καρδίτσα πήρε μία μεγάλη νίκη, που ίσως αποδειχθεί πολύ σημαντική στη συνέχεια για την μάχη της παραμονής. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -9 στις αρχές της 4ης περιόδου, όμως... άνοιξαν οι ουρανοί στο κλειστό "Γιάννης Μπουρούσης", καθώς πέτυχαν πέντε τρίποντα, παίρνοντας το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν με 86-80. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Σαγίντ Πριτζέτ και Ρομπέρτο Γκάλινατ με 20 και 24 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη οι Φρανσίκο και Μάρκους Ντένμον είχαν από 13.

Μετά από μόλις (2:30') παιχνιδιού το Περιστέρι ξεκίνησε με εφτά αναπάντητους πόντους παόρνοντας το προβάδισμα με 7-0. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν γρήγορα και μείωσαν μην αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν νωρίς. Μάλιστα με τρίποντο του Ρομπέρτο Γκάλινατ ισοφάρισαν σε 14-14. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη όμως, έκλεισε καλά το δεκάλεπτο και με ένα σερί 10-2 στα τελευταία (2') βρέθηκε να προηγείται με 24-16.

Μέσα σε μόλις ένα λεπτό στην δεύτερη περίοδο, η Καρδίτσα με ένα εκρηκτικό ξεκίνημα, πραγματοποίησε ένα σερί 8-0 εξαλείφοντας αρκετά γρήγορα το προβάδισμα του Περιστερίου. Έκτοτε η αναμέτρηση απέκτησε μία άγρια μορφή με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχαμε 8(!) εναλλαγές στο σκορ. Μέσα σε όλα αυτά όμως οι γηπεδούχοι, με τον Γκάλινατ (17 πόντους)  να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα, έκλεισαν καλά το δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 41-37 στην ανάπαυλα.

Εκμεταλλευόμενη το μομέντουμ από το πρώτο μισό η Καρδίτσα μπήκε δυναμικά και στο τρίτο δεκάλεπτο αυξάνοντας μάλιστα το προβάδισμά της στο (23') στο +6 με το σκορ στο 48-42. Όμως κάπου εκεί ήρθε και το μεγαλύτερο κενό διάστημα των γηπεδούχων στο παιχνίδι. Το Περιστέρι το εκμεταλλεύτηκε και με σύμμαχο την εμπειρία και την υπεροχή του Μίρο Μπίλαν κάτω από τα καλάθια επέστρεψε και πήρε και πάλι το προβάδισμα. Μάλιστα ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτη περιόδου έφτασε στη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά έως εκείνο το σημείο. Αυτό ήταν το +9 (65-56) με το δεκάλεπτο να λήγει με 67-60.

Εκεί που όλα έδειχναν να πάνε... ανάποδα για την Καρδίτσα που έχασε τελείως τον ρυθμό της στην επίθεση, ήρθε ένα τρομερό ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο. Με τους Σαγίντ Πριτζέτ και Ντέιβιντ Γκάβροσεκ να δίνουν τις απαραίτητες λύσεις η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου με τρία τρίποντα έφτασε στον πόντο την διαφορά 71-72, σε μόλις (4'). Αυτό έβαλε φωτιά στην αναμέτρηση και με τη στήριξη και του κόσμου οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό παίρνοντας το προβάδισμα με 77-76. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Περιστερίου να βρεθεί στο κακό του διάστημα, αλλά δυστυχώς για αυτό στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης. Οι Πριτζέτ και Γκάλινατ πέτυχαν από άλλα δυο καλάθια έφτασαν τη διαφορά στο +6 ένα λεπτό πριν τη λήξη. Πλέον χρειαζόταν ένα θαύμα για να απωλέσει τη νίκη η Καρδίτσα. Αυτό δεν ήρθε ποτέ και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 86-80.

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Δύσκολη επιλογή ανάμεσα στους Γκάλινατ και Πριτζέτ. Ο δεύτερος ήταν φανταστικός στην τελευταία περίοδο, όμως ο πρώτος ήταν σταθερός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Μάλιστα κράτησε την Καρδίτσα στο παιχνίδι όταν οι υπόλοιποι συμπαίχτες του αντιμετώπιζαν δυσκολίες. Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 7/13 σουτ εντός πεδιάς (3/6 τριπ., 7/7 βολές) 4 ριμπάουντ και 3 τελικές πάσες.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΝΩΝ: Μοιρασμένα τα πράγματα στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες, όμως εκεί που υπερίσχυσαν οι νικητές ήταν στο μακρινό σουτ. Μέτρησαν 10/21 τρίποντα (42%), με το Περιστέρι να μένει στο 26% (5/19).