21.3 C

Καρδίτσα-ΠΑΟΚ 63-92: Τρίποντο πάρτι από τους «ασπρόμαυρους» στη Θεσσαλία (vid+pics)

Ο ΠΑΟΚ ήταν «καυτός» στα τρίποντα απέναντι στην Καρδίτσα και νίκησε εύκολα στην έδρα της θεσσαλικής ομάδας με 92-63, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Οι «ασπρόμαυροι» παρά το γεγονός ότι έως τώρα δεν είναι ιδιαίτερα ισχυροί μακριά από την έδρα τους, δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου στο σπίτι των νεοφώτιστων και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-3, φτάνοντας στην τέταρτη θέση τον Άρη. Στον αντίποδα οι Καρδιτσιώτες έχουν πετύχει μόλις μία νίκη σε επτά αναμετρήσεις και παραμένουν στην προτελευταία θέση, πάνω μόνο από το Λαύριο.

Όπως φαίνεται κι από την τελική διαφορά, δεν αντέχει στην παραμικρή κριτική η αναμέτρηση, με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να κάνουν ό,τι θέλουν τους αντιπάλους τους.

Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι ενδιαφέρον υπήρξε στην πρώτη περίοδο, καθώς η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου παρουσιάστηκε ανταγωνιστική και στο 10' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού «Γιάννης Μπουρούσης» έγραφε 15-20.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα όμως οι φιλοξενούμενοι έστησαν ένα απολαυστικό για εκείνους πάρτι. Ξέφυγαν με διψήφιες διαφορές και στο φινάλε του ημιχρόνου ένα τρίποντο του Χαντς ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους (45-30).

Όχι μόνο δεν υπήρξε αντίδραση από τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά παραδόθηκαν άνευ όρων. Στο τέλος του τρίτου κομματιού της αναμέτρησης το σκορ ήταν 46-75 και τα πάντα είχαν πάρει το δρόμο τους.

Πλέον η τελευταία περίοδος έμοιαζε με τυπική διαδικασία, με τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα και να δίνουν την ευκαιρία σε παίκτες χωρίς αρκετό χρόνο συμμετοχής. Η κόρνα της λήξης βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με 92-63.

Ο «ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ»: Ο Τζέιλεν Χαντς ήταν ο αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής της άνετης επικράτησης της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Ο Αμερικανός «μπόμπερ» βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα και είναι χαρακτηριστικό ότι σταμάτησε στους 28 πόντους με 8/10 τρίποντα, σε μία επική εμφάνιση. Πολύ καλή και η παρουσία του Γιανίκ Φράνκε με 15 πόντους. Από το «ναυάγιο» των γηπεδούχων διασώθηκε μόνο ο Πρίτζετ (17π.) και ο Αγραβάνης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Φυσικά δεν υπήρξε ούτε μία στατιστική κατηγορία στην οποία δεν ήταν καλύτεροι οι νικητές. Ωστόσο απίθανο ήταν το ποσοστό τους στα τρίποντα, καθώς έμοιαζαν να πετούν... πέτρες στον ωκεανό. Εκτός από αυτό όμως κυριάρχησαν απόλυτα και σε άλλους τομείς όπως τα ριμπάουντ, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση.