24 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Καρδίτσα – Παναθηναϊκός 66-80: «Πράσινο» πέρασμα από τη Θεσσαλία δίχως να φορτσάρει (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Καρδίτσας με 80-66, στην πρεμιέρα της Basket League.

Οι «πράσινοι» δεν ενθουσίασαν με την απόδοσή τους και οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα της αναμέτρησης, ωστόσο η ποιοτική διαφορά ήταν εγάλη και δεν θα μπορούσε να γίνει η έκπληξη.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο ρυθμός ήταν καλός από την αρχή και φάνηκε ότι το σκορ θα πήγαινε ψηλά. Στο φινάλε της εναρκτήριας περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διαφορά επτά πόντων (14-21) κι έμοιαζαν να κυριαρχούν.

Δεν άλλαξαν πολλά στην εικόνα του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να διατηρούν την πρωτοπορία όμως τους γηπεδούχους να μην έχουν διάθεση να παραδοθούν και στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 31-42.

Οι Καρδιτσιώτες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο επιθετικό κομμάτι στο τρίτο δεκάλεπτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι πλησίασαν στους πέντε πόντους στο 28' (50-55), αναγκάζοντας τον κόουτς Αταμάν να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε πάντως 50-59.

Στην τελευταία περίοδο πάντως το «τριφύλλι» βελτιώθηκε σημαντικά και σιγά-σιγά μέσω της καλής του άμυνας ξέφυγε, με τη διαφορά να πλησιάζει ακόμα και τους είκοσι πόντους (59-78, 38'), «καθαρίζοντας» την υπόθεση οριστικά και αμετάκλητα, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικητές τους πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης με 80-66.

ΤΟ ΝΤΟΥΕΤΟ: Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση και σημείωσε 16 πόντους, ευστοχώντας σε τρία τρίποντα και προσφέροντας και μία θεαματική φάση μ' ένα δυνατό κάρφωμα. Πολύ καλή απόδοση κι από τον Ομέρ Γιούρτσεβεν ο οποίος πρόσθεσε 15 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους 11 πόντους σημείωσε ο Ουάτσον και 10 ο Κασελάκης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα ριμπάουντ έμελλε να κρίνουν και την αναμέτρηση, παρά την καλή προσπάθεια των γηπεδούχων. Ο Παναθηναϊκός μάζεψε περισσότερα από πενήντα, την ώρα που η Καρδίτσα δεν έφτασε καν τα τριάντα και τα συγκεκριμένα νούμερα αποδείχθηκαν καθοριστικά στην έκβαση του παιχνιδιού.