20.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Καρδίτσα – Μαρούσι 87-84: Αρνείται να χάσει από τη… γωνιά του Μακ (vids)

Η Καρδίτσα έχει... τσακωθεί με την ήττα από τότε που γύρισε στο γήπεδό της και έχει βρει και τρόπο να το κάνει. Το 87-84 επί του Αμαρουσίου ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, πέμπτη στα έξι τελευταία ματς και ήρθε με τρίποντο του, κακού σήμερα, Τέιβν Μακ στην εκπνοή και από τη γωνία ακριβώς που το είχε βάλει και είχε δώσει τη νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας! Ανώτερο για 30 λεπτά το Μαρούσι, έλεγχε το ματς, αλλά η Καρδίτσα... αρνείται να χάσει και το δείχνει με διάρκεια και συνέπεια. Στο 5-10 πλέον και οι δύο ομάδες, το Μαρούσι έχει την ισοβαθμία από το +6 του πρώτου αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος του Αμαρουσίου που κυριάρχησε κατά κράτος. Με αποτελεσματική άμυνα έβγαλε από νωρίς εκτός αγώνα Μακκάλουμ, Μακ και Μπιουκάναν και άφησε την Καρδίτσα στους τρεις πόντους σε πέντε λεπτά. Ο Νικολαΐδης ήταν άριστος σε οργάνωση και εκτέλεση, ο Ραντούλιτσα ασταμάτητος, ο Ιορδάνου πολύτιμος.

Η είσοδος Δίπλαρου και Γιάνκοβιτς απεγκλώβισε κάπως την Καρδίτσα, που πλησίασε στο 18-22 του δεκαλέπτου, όμως στο δεύτερο "όπλισε" ο Χάρης Γιαννόπουλος. Με αυτόν μπροστάρη το Μαρούσι πήγε στο +11 στο 16, 30-41 το σκορ και το ημίχρονο έκλεισε στο 43-48 με ξεκάθαρη υπεροχή των φιλοξενούμενων και την Καρδίτσα μάλλον... ανακουφισμένη που ήταν σε τέτοια απόσταση.

Το Μαρούσι ξαναπήρε διψήφια διαφορά με την έναρξη του δεύτερου μέρους, 53-43 και παρότι η Καρδίτσα έφερε το ματς στο σουτ, 50-53, το άμεσο τάιμ άουτ του Λιμνιάτη ηρέμησε την ομάδα του που αποκατέστησε την τάξη. Με αιχμή του δόρατος πλέον τον Ραντούλιτσα, ειδικά μετά το τρίτο φάουλ του Ουάιτ, το Μαρούσι κρατούσε με άνεση σε απόσταση την Καρδίτσα και τη διαφορά σταθερά κοντά στη διψήφια.

Στο 27' το σκορ ήταν 56-65, με την Καρδίτσα να βρίσκει πάντως και πάλι κουράγιο και τρόπους κυρίως με Καμπερίδη και Δίπλαρο στην επίθεση και να πλησιάζει στο 66-69 του δεκαλέπτου.

Στο 31' η Καρδίτσα ισοφάρισε για πρώτη φορά το σκορ, 69-69 με τρίποντο του Γιάνκοβιτς, στο 32'30'' προσπέρασε για πρώτη, 73-72 και πάλι με τρίποντο του Γιάνκοβιτς. Ο Λιμνιάτης επανέφερε τον πολυδιάστατο Ραντούλιτσα που είχε πάρει ανάσες, το Μαρούσι ανέκτησε την ισορροπία του και του το προβάδισμα στο σκορ.

Ο Γιάνκοβιτς πλέον το είχε πάρει προσωπικά και έτσι κρατούσε την Καρδίτσα σε απόσταση σουτ, το Μαρούσι μπήκε στο τελευταίο λεπτό από το +4, 80-84. Στα 33'' ο ΜακΚάλουμ πήγε στις βολές και ισοφάρισε σε 84-84. Στο τάιμ άουτ ο Λιμνιάτης ζήτησε να πάει η μπάλα στον Ραντούλιτσα, που όμως κλείστηκε σωστά από τον Χρηστίδη, βρήκε την πάσα στη γωνία στον Γιαννόπουλο, αυτός αστόχησε σε τρίποντο και στα 6'' το τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση ήταν του Παπανικολόπουλου.

ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΟ ΚΡΑΣΙ: Ο Βλάντο ΓΙάνκοβιτς άργησε να πάει σε ομάδα φέτος, γιατί έψαχνε κάτι να τον εμπνέει. Το βρήκε στην Καρδίτσα και δεν πήγε εκεί... για πλάκα. Σε ένα ματες που έμοιαζε να μη γυρίσει ποτέ, το πήρε πάνω του, το γύρισε, κράτησε την ομάδα του, έδωσε το σύνθημα νίκης και την πανηγύρισε με τον κόσμο και όλους στην πόλη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Καρδίτσα προσπάθησε να βρει ρυθμό και να μπει σε ένα παιχνίδι που δεν της πήγε ποτέ με το τρίποντο. Το ποσοστό της ήταν κακό με 9/31, αλλά το ένατο ήταν... μαχαιριά στον αντίπαλο.