23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Καρδίτσα – Λαύριο 84-68: Γύρισε “σπίτι” και ξέσπασε! (vids)

Η Καρδίτσα ταλαιπωρήθηκε, αλλά άντεξε. Και όταν ήρθε  η ώρα, μετά από τον περασμένο Απρίλιο, να γυρίσει στο σπίτι της... φώναξε μαζί με τον κόσμο της ένα εντυπωσιακό "παρών", πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη με το 84-68 επί του Λαυρίου να της δίνει και μια καλή διαφορά. Εμοιαζε με... ξέσπασμα το σημερινό για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, που σε Πάτρα, Αλεξάνδρειο και Μαρούσι έμεινε με το "αχ" χάνοντας το ματς στις λεπτομέρειες στο φινάλε. Πλέον άνοιξε λογαριασμό, απέναντι σε αντίπαλο που έχει ήδη τρεις νίκες αλλά και ίδιους στόχους, πήρε ψυχολογία και έδειξε ότι στην Καρδίτσα είναι αλλιώς. Μεγάλο παιχνίδι από τον Μάρεκ Κλάσεν με double double 11 πόντων και 10 ασίστ, πρώτος σκόρερ ο εξαιρετικός Τζόρνταν Σάιμπερτ,

Σε ένα γήπεδο με ατμόσφαιρα... γιορτής από τον κόσμο της Καρδίτσας που έσπευσε με λαχτάρα να ξαναδεί την ομάδα του από κοντά, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς σε ένα ημίχρονο... ρεσιτάλ.

Με "μαέστρο" τον Μάρεκ Κλάσεν στο καλύτερο εν Ελλάδι ημίχρονό του (8π., 7ασ.), με εντυπωσιακή σε πάθος και αποτελεσματικότητα άμυνα και με σωστές επιθετικές επιλογές, οι γηπεδούχοι πήραν τον ρυθμό του αγώνα και τον έλεγξαν απόλυτα.

Στο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 21-14, στο 17' έφτασαν στο +20, αφού ειδικά στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου... έκρυψαν το καλάθι τους και στο ημίχρονο ήταν στο 46-29 έχοντας υποχρεώσει ήδη τον αντίπαλο σε 11 λάθη! Μεγάλη δουλειά σε αυτό το διάστημα και από τον Βασίλη Χρηστίδη, που μπήκε νωρίς λόγω των δύο φάουλ του Ουάιτ και... δεν ξαναβγήκε, κυριαρχώντας μέσα στις δύο ρακέτες.

Το Λαύριο ανασυντάχτηκε στο ημίχρονο και το έδειξε στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ντε Τζούλιους το πήρε προσωπικά στην επίθεση και αφού βρήκε ρυθμό δε σταματιόταν, η άμυνα βελτιώθηκε πολύ ιδιαίτερα πάνω στη δημιουργία του Κλάσεν και η διαφορά άρχισε να μειώνεται.

Στο 27'30'' έπεσε σε μονοψήφια τιμή, 56-47, έφτασε και στους 8, 60-52 και το δεκάλεπτο έληξε με 62-52, με την Καρδίτσα να διατηρεί μια απόσταση, αλλά το Λαύριο να έχει επιστρέψει.

Το Λαύριο είχε πατήσει καλά στα πόδια του, πλησίασε στο 35' στους 7, 72-65, αλλά η Καρδίτσα είχε καθαρό μυαλό, παίζοντας πια και με δύο οργανωτές Κλάσεν και Δίπλαρο στο παρκέ και αντέδρασε ψύχραιμα. Ξαναπήγε σε διψήφιο, 76-65 σε κομβικό σημείο για την ψυχολογία, κάτι που επιβεβαιώθηκε μέχρι το φινάλε που της ανήκε πια ολοκληρωτικά και πανηγύρισε τη νίκη και μια σημαντική διαφορά.

ΤΟ "ΚΛΕΙΔΩΣΕ": Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ ήταν μια... αθόρυβη μεταγραφή της Καρδίτσας, έχοντας και την προϋπηρεσία στην Ελλάδα με τον ΠΑΟΚ και σε ένα κομβικό παιχνίδι έδειξε τη χρησιμότητά του. Δεν ήταν μόνο ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, με 17 πόντους, αλλά είχε πολλά καθοριστικά καλάθια στα σημεία που το Λαύριο είχε φανεί απειλητικό.