14.8 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Καρδίτσα – Κολοσσός 87-69: Τετράδα όλα τα λεφτά (pic, vids)

Για ένα μήνα θύμιζε τρένο, κάνοντας τέσσερις συνεχόμενες νίκες στην έδρα της. Έκανε στάση δύο αγώνων και μπήκε ξανά στις ράγες. Η Καρδίτσα σημείωσε μία ακόμη μεγάλη νίκη στο γήπεδο της αφού επικράτησε του Κολοσσού στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Basket League, με 87-69. Τα κατάφερε χάρη στην τετράδα των Μπιουκάναν, ΜακΚάλουμ, Μακ και Ουάιτ που τα έκανε όλα στο παρκέ.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έτσι, πάει στη διακοπή των τριών εβδομάδων με καλύτερη ψυχολογία και κυρίως, με τον αέρα της έκτης νίκη της στο Πρωτάθλημα (6-12) που αν ακολουθηθεί στη συνέχεια της βραδιάς από ήττα του Απόλλωνα στο ντέρμπι της Πάτρας από τον Προμηθέα, θα την κάνει να αισθανθεί μεγαλύτερη ασφάλεια χάρη σε αυτό το +3. Στην επιστροφή στη δράση, στις αρχές Μαρτίου, η Καρδίτσα θα επιστρέψει και στα εκτός έδρας παιχνίδια κόντρα στο Λαύριο.

Ο Κολοσσός μετά τη σπουδαία νίκη του επί της ΑΕΚ που ήταν η τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας, επιβεβαίωσε κάποιες από τις αδυναμίες του μακριά από το νησί. Αυτή ήταν η 7η διαδοχική, εκτός έδρας ήττα του και βέβαια αυτό το 1-8 περιορίζει τις ελπίδες του για μία θέση στην εξάδα. Με την επιστροφή στη δράση, θα έχει μία ακόμη εκτός έδρας αποστολή κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι άρχισε με την Καρδίτσα να «ακουμπάει» την μπάλα στον Ουάιτ προκειμένου να «χτυπήσει» τον Μπραΐκοβιτς στη δεδομένη αδυναμία του, τα εύκολα φάουλ και το κατάφερε. Μόλις μετά από 2,5 λεπτά ο Αυστριακός πήγε στον πάγκο έχοντας κάνει δύο και η Καρδίτσα προηγήθηκε λίγο μετά τα μισά της περιόδου με 16-6, αφού ο Γκάουντλοκ ήταν εγκλωβισμένος κλείνοντας την πρώτη περίοδο με δύο μόνο πόντους. Η Καρδίτσα έχοντας υψηλά ποσοστά (5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα) και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπιουκάναν που είχε 14 πόντους, την έκλεισε με διψήφιο προβάδισμα (25-15).

Ο Κολοσσός κατάφερε με δύο τρίποντα του Κολοβέρου να μαζέψει γρήγορα αυτή τη διαφορά (27-24 στο 12’) και παρότι η επιστροφή του Μπραΐκοβιτς ακολουθήθηκε από ένα γρήγορο, τρίτο φάουλ του, ήταν πια κοντά στο σκορ (33-31 στο 15’). Η Καρδίτσα είχε πια σημαντικές δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να σημειώσει 10 πόντους σε 6,5 λεπτά αλλά χωρίς να χάσει το προβάδισμα. Ο Κολοβέρος συνέχισε να κρατάει πάντως την Καρδίτσα και μάλιστα πριν το τέλος του ημιχρόνου είχε επίδοση διπλάσια του μέσου όρου του και ισοφαρίζοντας το ατομικό ρεκόρ του στη σεζόν (14). Οι γηπεδούχοι όμως έκλεισαν καλά το δεκάλεπτο ξεφεύγοντας με εννιά (44-35) και με τον Σακ Μπιουκάναν να έχει μια σπουδαία επίδοση, για τα δεδομένα ενός ημιχρόνου, με 5/7 τρίποντα.

Η Καρδίτσα πολύ γρήγορα μέσα στην τρίτη περίοδο έδωσε στη διαφορά τη μέγιστη, μέχρι εκείνο το σημείο, τιμή της αφού μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα 7-0 που άνοιξε την «ψαλίδα» στους 16 (51-35) και λίγο μετά στους 18 (56-38 στο 24’). Οι 18 όμως έγιναν 5 μέσα από την αφύπνιση του «αόρατου» μέχρι εκείνο το σημείο Γκάουντλοκ (60-55 στο 28’). Στο 30’ η Καρδίτσα παρέμεινε μπροστά αλλά δεν ήταν και ασφαλής (64-57). Στην τρίτη περίοδο και μετά τα 7/13 τρίποντα του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν 1/5 ενώ οι φιλοξενούμενοι μετά τα 4/12 του ημιχρόνου είχαν 4/5 σε αυτό το διάστημα.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου απειλήθηκε επεισόδιο μεταξύ του Δίπλαρου και τους Κολοβέρο, Πετρόπουλο...

Ο Κολοσσός έχασε με πέντε φάουλ τον Πόλεϊ 7,5 λεπτά πριν το τέλος και μπήκε με 0/5 τρίποντα στο πρώτο πεντάπτο της τέταρτης περιόδου γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Καρδίτσα ξεφεύγοντας με 16 (75-59). Ένα σερί 7-0 έδειχνε να δίνει στον Κολοσσό μία τελευταία ευκαιρία (75-66 στο 36’) όμως δεν κατάφερε να γίνει περισσότερο απειλητικός αφού η Καρδίτσα απάντησε με ένα 5-0 (80-66) και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Μέσα από την τετράδα των Αμερικανών που έκανε τα πάντα για την Καρδίτσα, ξεχώρισε ίσως λίγο περισσότερο ο Σακ Μπιουκάναν. Στη δική του απόδοση στο πρώτο ημίχρονο άλλωστε, έχτισε η θεσσαλική ομάδα την αυτοπεποίθηση της και ένα προβάδισμα που δεν έχασε ως το τέλος. Ο Αμερικανός είχε 22 πόντους με 5/10 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλψίματα και 27 ranking.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Δύο κατηγορίες της στατιστικής έγειραν ξεκάθαρα την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Τα δίποντα αφού εκτέλεσαν με 62% έναντι του ισχνού 29% των Ρόδιων και τα λάθη αφού τα περιόρισαν στα 10 έναντι των 17 του αντιπάλου τους.

Photo Credits: Eurokinissi