18.1 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Καρδίτσα-Κολοσσός 59-57: Μπέιτμον μπαμ και… κάτω (pic, vids)

Το ημερολόγιο δείχνει 15 Οκτωβρίου και αυτή είναι μία ημερομηνία που πέρασε στην ιστορία της Καρδίτσας ως μία από τις πιο ξεχωριστές. Η νεοφώτιστη ομάδα πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Basket League αφού επιβλήθηκε του Κολοσσού με 59-57 στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της, που είχε χαρακτήρα γιορτής για τους Θεσσαλούς. Το κατάφερε πηγαίνοντας κόντρα στην παροιμιώδη αστοχία της στα τρίποντα και κλέβοντας στην ουσία τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα, αν και βρέθηκε στο -4. Ο Μπέιτμον με ένα απίθανο buzzer beater κάτω από το κέντρο χάρισε στην Καρδίτσα τη μεγάλη νίκη.

Το αποτέλεσμα αυτό, που ήρθε παρά την απουσία του Αθηναίου όπως βέβαια και του Γόντικα, αλλά κυρίως μέσα από μία μεγάλη ανατροπή αφού η Καρδίτσα χρειάστηκε να επιστρέψει από το -13 και να παραμερίσει τη μεγάλη αστοχία της, κυρίως από μακριά. Μπορεί να θεωρηθεί το καλύτερο εφόδιο για ένα σημαντικό παιχνίδι που θα ακολουθήσει την επόμενη εβδομάδα στην Πάτρα με τον Απόλλωνα. Σε κάθε περίπτωση σήμερα η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έκανε το πρώτο βήμα για την επίτευξη του στόχου της παραμονής στην κατηγορία.

Ο Κολοσσός υποχρεώθηκε στη δεύτερη ήττα του στα σημεία σε ισάριθμα παιχνίδια του Πρωταθλήματος, μετά από εκείνη της πρεμιέρας από τον Ιωνικό και θα ψάξει την πρώτη του νίκη σε ένα δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι, το επόμενο Σαββατοκύριακο, απέναντι στον Προμηθέα. Δεν μπορεί όμως παρά να προβληματίζεται τόσο με τον τρόπο που έχασε το παιχνίδι, όσο και με την απόδοση κάποιων παικτών του, όπως ο Τιγκ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα στο πρώτο επτάλεπτο το σκορ να μείνει πολύ χαμηλά, στο 5-3 για την Καρδίτσα που είχε 2/12 σουτ έναντι 1/8 του Κολοσσού σε αυτό το διάστημα. Ο Κολοσσός με ένα σερί 9-0 κατάφερε να ξεφύγει από αυτήν την κατάσταση, να προηγηθεί με 11-5 και να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 11-8 αφού η Καρδίτσα είχε περιοριστεί σε κάποιες καλές στιγμές του Τζίμι Μπεχάιμ. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες είχαν συνολικά 0/11 τρίποντα, 0/6 οι γηπεδούχοι και 0/5 οι φιλοξενούμενοι.

Η επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων, κυρίως από την περίμετρο πήρε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στη δεύτερη περίοδο αφού έπειτα από πέντε λεπτά δράσης είχαν άλλα έξι άστοχα τρίποντα φτάνοντας τα 0/12 με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να ανοίξει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (12-22). Σε αυτά διατηρήθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Κολοσσό μάλιστα να παίρνει τη μεγαλύτερη διαφορά των 13 πόντων (18-31). Ήταν μία λογική εξέλιξη των πραγμάτων αφού η Καρδίτσα είχε στα 20 πρώτα αγωνιστικά λεπτά 0/13 τρίποντα και συνολικά 6/30 σουτ εντός πεδιάς.

Μετά από 16 άστοχες προσπάθειες και 23 λεπτά παιχνιδιού, η Καρδίτσα βρήκε επιτέλους τρίποντο από τον Μπέιτμον και λίγο μετά πλησίασε στους έξι (29-35) και προσπέρασε με 38-37 στο 17’, κάνοντας ένα συνολικό σερί 20-6. Ο Κολοσσός που για ώρα είχε μεγάλες δυσκολίες στην επίθεση, ξεκόλλησε κάπως και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με τέσσερις (40-44).

Οι λεπτές ισορροπίες δεν διαταράχθηκαν μετά το πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου (49-52) αφού οι ομάδες συνέχισαν να μην μπορούν να βρουν καλές επιθετικές επιλογές. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο όλα ήταν ανοιχτά (52-54). Η Καρδίτσα που επέμεινε στο παιχνίδι των τριπόντων έχασε, δύο βολές με τον Αγραβάνη στο 1:05 και άλλες δύο με τον Μπέιτμον στα 30’’ με το σκορ στο 52-56. Ο Αμερικανός όμως με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι της έδωσε ζωή μειώνοντας στο 54-56 για να ακολουθήσει λάθος του Σταρκς. Έτσι η ομάδα του Αγγέλου είχε την τελευταία επίθεση των 11,6’’. Ο Μπέιτμον κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις από τον Γιαννόπουλο στα 3,7’’, ευστόχησε σε δύο από τις τρεις βολές και ισοφάρισε στους 56. Ο Ντελόριερ όμως έχασε τον Όσμπορν στην επαναφορά για να του κάνει φάουλ στη συνέχεια. Ο Αμερικανός έκανε το 56-57 αλλά ο Μπέιτμον πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο, πίσω από το κέντρο για να κάνει ένα από τα μεγαλύτερα highlights των τελευταίων χρόνων το τελικό 59-57.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Δεν χωράει συζήτηση. Ο Τζέιμς Μπέιτμον κράτησε ζωντανή την Καρδίτσα με ένα καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ και μετά από δικές του άστοχες βολές και έγραψε την ιστορία του αγώνα με το απίθανο σουτ κάτω από το κέντρο. Τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 20 πόντους, έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο κλεψίματα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Αφού κατάφερε να νικήσει έχοντας 5/26 τρίποντα και συνολικά 21/63 σουτ, η Καρδίτσα μπορεί να αισιοδοξεί για τη συνέχεια. Θα πρέπει πάντως να βελτιώσει τη δημιουργία της αφού έμεινε στις 10 ασίστ έναντι 17 του Κολοσσού.

Photo Credits: Eurokinissi