16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Καρδίτσα-Ιωνικός 85-83: Ο Γκάλινατ έγραψε την ιστορία (pic, vids)

Η Καρδίτσα είναι εδώ και θα συνεχίσει να είναι εδώ! Αφού δεν κατάφερε να ξεμπλέξει από τα σενάρια της «ουράς», φτάνοντας στο σημείο να παίξει την κατηγορία σε μία… ζαριά, φρόντισε να την κερδίσει. Ήταν η νικήτρια του «τελικού» με τον Ιωνικό αφού επικράτησε με Χ-Χ και θα βρίσκεται στην Basket League και στην επόμενη σεζόν. Τα κατάφερε παρότι χρειάστηκε να ανέβει ένα… βουνό αφού βρέθηκε στο -15 στο 15ο λεπτό και στο -12 στο 35ο λεπτό. Φρόντισε γι’ αυτό ο τρομερός Ρομπέρτο Γκάλινατ που την οδήγησε στην ανατροπή και τη μεγάλη νίκη απέναντι στον σπουδαίο Στιβ Μπαρτ.

Το αποτέλεσμα πυροδότησε δικαιολογημένους πανηγυρισμούς στο παρκέ αλλά και στις κατάμεστες εξέδρες του «Γιάννη Μπουρούση» αφού αυτό το αποτέλεσμα ήρθε ως επιστέγασμα της προσπάθειας μιας ολόκληρης σεζόν. Μέσα από τις αναπόφευκτες «παιδικές ασθένειες» που παρουσιάζει κάθε πρωτοεμφανιζόμενη ομάδα, η Καρδίτσα έφτασε στην επίτευξη του στόχου της και θα συνεχίσει να εκπροσωπεί το θεσσαλικό μπάσκετ στη μεγάλη κατηγορία.

Η άλλη όψη του νομίσματος είναι βέβαια ο Ιωνικός. Είχε μία τελευταία ευκαιρία αλλά δεν απέφυγε την ήττα που τον υποχρεώνει στον υποβιβασμό έπειτα από τέσσερις σεζόν στην Basket League. Ήταν ο επίλογος σε μία περίοδο που χαρακτηρίστηκε από κάθε μορφής προβλήματα, που συσσωρεύτηκαν και έκαναν δύσκολο το έργο του στον δεύτερο γύρο, στη διάρκεια του οποίου περιορίστηκε σε μία μόλις νίκη.

Με τους Μπαρτ και Μάιερς που έπαιξαν στον πρώτο και… τελευταίο αγώνα τους στη σεζόν με τους Νικαιώτες να τους δίνουν ενθουσιασμό, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι προηγούμενοι με 10-3 στο 4’ και 14-7 στο 5’ παίρνοντας 10 πόντους από τους δύο νεοφερμένους Αμερικανούς. Στο ίδιο διάστημα για τους γηπεδούχους που ήταν νευρικοί στα πρώτα λεπτά, έκανε καλή δουλειά ερχόμενος από τον πάγκο ο Γιώργος Γκιουζέλης με επτά πόντους.

Ο Μπαρτ όμως έβαζε δύσκολα στην Καρδίτσα, άλλοτε εκτελώντας και άλλοτε δημιουργώντας. Σε αυτό συνετέλεσε και ο πολύ «ζεστός» Νίκος Αρσενόπουλος που σημείωσε 10 πόντους στην πρώτη περίοδο. Η διαφορά πήγε στους 12 στο τέλος του δεκαλέπτου (13-25) αφού η Καρδίτσα επιδόθηκε σε καταιγισμό άστοχων τριπόντων (1/11) χωρίς συνεργασίες (1 ασίστ).

Ο Στιβ Μπαρτ συνέχιζε να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους αφού ότι κι αν δοκίμαζε ο Παπανικολόπουλος δεν είχε αποτέλεσμα. Έτσι οι παίκτες του Ιωνικού κέρδισαν αυτοπεποίθηση και με τον Χόκινς να εξελίσσεται σε τρίτο «πυλώνα» στο παιχνίδι τους, άνοιξαν ακόμη περισσότερο την «ψαλίδα» (27-42 στο 15’).

Η Καρδίτσα επιχείρησε να βγάλει αντίδραση μέσα από την άμυνα της και με πρωταγωνιστή τον Σαΐντ Πρίτζετ στην επίθεση, τα κατάφερε. Έκανε σερί 14-4 ως το τέλος του ημιχρόνου και στα μισά του δρόμου η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν στους πέντε (41-46).

Η φθορά των φάουλ που προέκυψε στο πρώτο ημίχρονο, έκανε δυσκολότερη την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να αμυνθούν και η Καρδίτσα πατώντας στο μομέντουμ –παρότι δεν έλειψε η ένταση- που «έχτισε» στο τελευταίο πεντάλεπτο του, έφερε γρήγορα το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (48-48 στο 23’). Δεν μπόρεσε όμως να προσπεράσει και ο Ιωνικός, που βρήκε δεύτερες ευκαιρίες, ανέκτησε το προβάδισμα (50-56 στο 27’), για να κλείσει την τρίτη περίοδο με «αέρα» πέντε πόντων (56-61).

Η Καρδίτσα έπαψε να έχει την ορμή των πρώτων λεπτών της τρίτης περιόδου και έπαιζε χωρίς υπομονή στην επίθεση, στοιχείο που είχε ο Ιωνικός. Οι Νικαιώτες πήραν σημαντική βοήθεια από τα επιθετικά ριμπάουντ του Λενέλ Χένρι και με τον Μπαρτ να δείχνει «κρύο αίμα» ξέφυγαν για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα (61-73 στο 35’). Παρότι μάλιστα έχασαν με πέντε φάουλ διαδοχικά τους Μάιερς, Σίμονς και Αρσενόπουλος, συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο (67-79 στο 37’). Ένα έμμεσο τετράποντο του Γκάλινατ έδωσε ελπίδες στην Καρδίτσα (75-80 στο 38’).

Στα 1:36 από το τέλος, με το σκορ στο 75-80, ο Πρίτζετ πάτησε τη γραμμή αλλά έκλεψε την άμυνα στην επόμενη κατοχή, για να «μιλήσει» ξανά ο Γκάλινατ με γκολ-φάουλ που έφερε τη διαφορά στους δύο (78-80). Με βολές του Λέισι ο Ιωνικός πήρε ανάσα (78-82 στα 54’’), ο Γκάλινατ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (80-82 στα 52’’) όμως ο Αγγελόπουλος εχασε μία βολή (80-83) για να φέρει ο Γκάλινατ το παιχνίδι στα ίσια στα 35,9’’ (83-83)! Οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα από τον Μπαρτ και ακολούθησε φάουλ στον Πρίτζετ στα 13,2’’. Οι βολές του ψύχραιμου Αμερικανού έκαναν το 85-83, ο Μπαρτ αστόχησε στο λέι απ και η Καρδίτσα κράτησε την ιστορική νίκη!

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ κράτησε «με το έτσι θέλω» την Καρδίτσα στην κατηγορία. Στο σημείο όπου φάνηκε να χάνει το παιχνίδι, βρισκόμενη στο -12 πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο Αμερικανός πήρε ολοκληρωτικά πάνω του την κατάσταση. Τελείωσε το παιχνίδι με 31 πόντους, 13/14 βολές, 6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα παιχνίδι που βρισκόταν σε μία κλωστή και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η διαφορά των 10 λαθών έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Η Καρδίτσα έμεινε στα 10 ενώ ο Ιωνικός έκανε 20.

Photo Credits: Eurokinissi