17.2 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Καρδίτσα – Άρης 80-71: Με το «μαχαίρι στα δόντια» νίκησε την μάχη (Vids)

Για την 14η αγωνιστική της Basket League, η Καρδίτσα κατάφερε να πάρει μία «παλικαρίσια» νίκη-ανάσα στην έδρα της κόντρα στον μαχητικότατο αλλά εξαντλημένο Άρη με σκορ 80-71. Με τη νίκη αυτή η Καρδίτσα ξέφυγε εκ νέου από τον πάτο της βαθμολογίας και έφτασε τις 4 φετινές της νίκες. Στον αντίποδα ο Άρης «έπεσε» στο 7-7 και πλέον στρέφει το μυαλό του στον «τελικό» της Τετάρτης κόντρα στην Μπούντουτσνοστ για το Γιούροκαπ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να αποκτούν πιο γρήγορα ρυθμό, κυρίως επιθετικά. Ο Άρης είχε κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, όμως η Καρδίτσα κατάφερε να ελέγχει τον ρυθμό της αναμέτρησης.

Με την κούραση των παικτών του Γιάννη Καστρίτη να γίνεται σταδιακά πιο αισθητή, η Καρδίτσα κατάφερε να αποσπαστεί των φιλοξενούμενων και να βρεθεί να προηγείται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 6 πόντους (44-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ξεκίνησε εκρηκτικά. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν στα μέσα της τρίτης περιόδου ένα επιμέρους σερί 20-6 και κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, παρότι είχαν βρεθέι ακόμα και στο -12 (42-30) και με πέντε λεπτά να απομένουν για την τρίτη περίοδο πλέον είχαν αυτοί τις τύχες του αγώνα στα χέρια τους (50-48).

Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι «γύρισαν τον διακόπτη». Αφότου βρέθηκαν πίσω με 3 (56-53), κατόπιν έτρεξαν ένα δικό τους καθοριστικό σερί 14-4 και με 5 λεπτά να απομένουν στο ρολόι για την λήξη, η Καρδίτσα ήταν μπροστά με 7 (67-60).

Ο Άρης προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά δεν τα κατάφερε, με την κόπωση και την έλλειψη συγκέντρωσης ξεκάθαρα να παίζουν τον ρόλο τους. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις 11 πόντους στη τελευταία περίοδο και με τα πολλά τους λάθη (20) δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι, το οποίο αν και σκληρό δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας στο τέλος του. Η Καρδίτσα έφτασε τελικά στην επικράτηση κάνοντας ιδανική διαχείριση του υπέρ της προβαδίσματος και με υποδειγματικές άμυνες επικράτησε με σκορ 80-71.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την Καρδίτσα ήταν ο Σακ Μπιουκάναν που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ , 4 ασίστ ενώ είχε και 3 κλεψίματα. Για τον Άρη ξεχώρισε ο Κρις Μπάνκστον που σημείωσε 13 πόντους.