21.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Καρδίτσα – Αρης 78-77: Υπέρβαση παραμονής στο θρίλερ του… λάθους(vids)

Η 4η νίκη της Καρδίτσα στο πρωτάθλημα, ήρθε με τον πιο περιπετειώδη τρόπο μα ίσως είναι και η πιο γλυκιά. Το 78-77 επί του Αρη στην παράταση έφερε για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου τη μια νίκη εκτός προγράμματος που έψαχνε, την έφερε στο 4-14 και πλέον να ορίζει την τύχη της και ήρθε με 30 δικά της λάθη! Απίστευτο ματς με... αυτοκτονικές τάσεις εκατέρωθεν, ωραίος αφού δεν έγινε... μοιραίος ο Γκάλινατ, μεγάλη προσπάθεια από τον Αρη που έχασε και παίκτες στη διάρκεια του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εκατέρωθεν νευρικό και άστοχο. Τα 12-9 λάθη στη λήξη του μαρτυρούν πολλά, με την Καρδίτσα πάντως να πηγαίνει στα αποδυτήρια και με μικρό προβάδισμα, 36-35.

Το δίδυμο Γκάλινατ - Εβανς είχε σκοράρει 25 πόντους για τους γηπεδούχους (16-9) και μόνο ο Πριτζέτ έδινε επιπλέον λύσεις. Για τον Αρη Νότε και Νετζήπογλου ήταν οι πρωταγωνιστές, ενώ Χάγκινς και Σανόγκο τέθηκαν νοκ - άουτ με τραυματισμούς.

Ο Αρης με δεδομένη λειψανδρία, αφού και ο Καββαδάς που ήταν στη 12άδα δεν ήταν έτοιμος, πόνταρε στη ζώνη στο τρίτο δεκάλεπτο και δικαιώθηκε.

Οι γηπεδούχοι παρέμεναν απελπιστικά άστοχοι αλλά και επιπόλαιοι, ο Αρης με Σχίζα και Νετζήπογλου έβρισκε τις επιθετικές λύσεις και έκλεισε την περίοδο στο 50-56, σημαντικό προβάδισμα για τόσο κλειστό και νευρικό ματς.

Ο Αρης πήγε και στο 50-58 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ο ΓΚάλινατ επέστρεψε έχοντας πάρει ανάσες και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Ο Παπανικολόπουλος πόνταρε στους οργανωτές να μειώσει τα λάθη, η Καρδίτσα επέστρεψε και με το ματς να γίνεται... ροντεό στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι στα 15'' ήταν στο 68-67 και με δική τους μπάλα από παλικαρίσιο κλέψιμο του Αθηναίου.

Ο ίδιος πήγε στις βολές στα 14,3'', έβαλε 1/2 για το 69-67 αλλά ο Πριτζέτ έβαλε τα χέρια στη διεκδίκηση με τον  ΓΚούντγουιν και μετά από αρκετά λεπτά στο βίντεο οι διαιτητές αποφάσισαν Καρδίτσα. Η επαναφορά έγινε λάθος, έκλεψε ο Αρης και στα 4'' ο Γκούντγουιν έβαλε καλάθι και φάουλ. Εχασε τη βολή, 69-69 και παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ματς ήταν... πάρτο, δεν το θέλω. Απίστευτα λάθη εκατέρωθεν και χαμένες ευκαιρίες, με την Καρδίτσα στο 78-77 να σπαταλάει την τελευταία επίθεση, τον Αρη να έχει 2'' με τάιμ άουτ του Καστρίτη. Ο Νότε πήρε ένα  ,μακρινό άστοχο σουτ και η Καρδίτσα πανηγύρισε.

ΑΝΑΜΟΡΦΩΤΗΣ: Το... μια ομάδα μόνος του σχεδόν βρήκε εφαρμογή σήμερα στο πρόσωπο του Ρομπέρο Γκάλινατ. Τα περισσότερα καλά, αλλά και λάθη, της Καρδίτσας ήρθαν από τα δικά του χέρια μα η ουσία δεν αλλάζει. Από την ημέρα που προστέθηκε στο ρόστερ αναμόρφωσε την ομάδα και την οδηγεί εκ του ασφαλούς στον στόχο της παραμονής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Αρης επένδυσε στο τρίποντο, αλλά τελείωσε με 6/30 και με "βαριά χαρτιά" σε αυτόν τον τομέα να μην είναι στη βραδιά του και έτσι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τον απίστευτο αριθμό λαθών των γηπεδούχων.